Pre kriminalizáciu používania marihuany má problémy s políciou zbytočne veľa ľudí. Prevencia a pomoc sú lepšie ako represia a krajina by mala zvážiť legalizáciu využitia marihuany na medicínske účely. Zhodli sa na tom v príhovoroch počas štvrtkového zhromaždenia europoslanci Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) a Michal Šimečka (Progresívne Slovensko).

Na proteste na bratislavskom Námestí SNP sa zúčastnili desiatky ľudí (na titulnej snímke).

„Na svete už máme niekoľko krajín, ktoré legalizovali používanie marihuany. Medzi nimi napríklad aj Kanada. Do konca roka sa k nim pridá Luxembursko. Ďalšie desiatky krajín legalizovali marihuanu pre medicínske účely. Mnoho ďalších dekriminalizovalo jej používanie na rekreačné účely,“ poukázal Hojsík.

Europoslanec Martin Hojsík na zhromaždení Sloboda pre Roba na námestí SNP v Bratislave.
Zdroj: npk
Europoslanec Martin Hojsík na zhromaždení Sloboda pre Roba na námestí SNP v Bratislave.

Europoslanci preto pred dvoma mesiacmi iniciovali petíciu za dekriminalizáciu marihuany. „Ide o to, aby nikto už nemal zničený život za to, že ho prichytili s jointom, alebo za to, že pestuje marihuanu na výrobu mastičiek pre svojich onkologických rodičov,“ vysvetlil Hojsík.

Z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi je obvinený 25-ročný Seničan. Policajti u neho našli marihuanu, z ktorej by sa dalo vyrobiť viac ako 3500 bežných dávok. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa v Trnave Zlatica Antalová.
Neprehliadnite

Za prechovávanie marihuany na vlastnú potrebu uložili súdy najčastejšie podmienku

Europoslanci zdôraznili, že krajina by sa mala skôr zamerať na prevenciu a nie represiu. Zdôraznili, že kozmetické legislatívne úpravy vo výške trestov nestačia.

„Požiadavky zhromaždení sú jasné - legalizácia medicínskeho využitia marihuany, zastavenie démonizácie užívateľov, zastavenie dogmatizácie drogovej politiky na základe presvedčenia bez vedeckých základov. Z toho potom dekriminalizácia logicky vyplynie,“ skonštatoval Hojsík.

Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Desať rokov väzenia za fajčenie marihuany je priveľa, povedala si prezidentka a udelila milosť