Europoslanci dnes potvrdili finančnú pomoc Ukrajine na budúci rok vo výške 18 miliárd eur. Peniaze krajina dostane na zabezpečenie základných verejných služieb či na opravy vojnových škôd. Financie si Európska komisia mieni požičať na trhoch a úroky by v prvých rokoch mali zaplatiť členské krajiny bloku. Europoslanci dnes tiež kritizovali Maďarsko, že svojím postojom pomoc Ukrajine mešká.

Pomoc parlament schválil rozsiahlou väčšinou 507 poslancov zo 705. „Toto hlasovanie je významné hlavne z toho dôvodu, že uvoľní nevyhnutnú finančnú pomoc ukrajinskému ľudu,“ povedala po schválení opatrení predsedníčka EP Roberta Metsolaová. Podľa nej sa ukázalo, že parlament dokáže konať rýchlo, keďže opatrenia schvaľoval v skrátenom konaní.

Ukrajina dostane pomoc vo forme zvýhodnených pôžičiek. Najmenej do roku 2027 by úroky mali zaplatiť cez príspevky členské štáty a splácanie istiny zo strany Ukrajiny by sa nemalo začať pred rokom 2033.

Finančná podpora bude naviazaná na dodržiavanie zásad právneho štátu či zlepšovanie fungovania verejnej správy. V stredajšej rozprave europoslanci uvádzali, že pomoc tak nielen posilní finančnú stabilitu ukrajinského štátu a ekonomiky, ale tiež prispeje k vnútorným reformám krajiny. Európska únia bude mať aj väčšiu kontrolu nad využívaním prostriedkov.

V inom dnes schválenom stanovisku Európsky parlament kritizuje Maďarsko, že zneužíva princíp jednomyseľnosti a svojím odmietavým postojom mešká poskytnutie pomoci Ukrajine.

Schválené finančné prostriedky dostane Ukrajina na pokrytie svojich potrieb v budúcom roku. Vyplácanie bude okrem iného závisieť od toho, ako rýchlo sa EK podarí prostriedky získať na finančných trhoch. Kyjev uviedol, že na budúci rok potrebuje finančnú podporu zo zahraničia vo výške zhruba štyroch miliárd dolárov mesačne.

Ďalšie dôležité správy

WA 44 Doneck - Ukrajinský vojak odpaľuje protitankovú raketu na neznámom mieste v Doneckej oblasti na Ukrajine vo štvrtok 17. novembra 2022. FOTO TASR/AP 


A Ukrainian soldier fires an anti-tank missile at an undisclosed location in the Donetsk region, Ukraine, Thursday, Nov. 17, 2022. (AP Photo/Roman Chop)
Neprehliadnite

USA oznámili nový balík pomoci Ukrajine za 400 miliónov dolárov