Poslanci Európskeho parlamentu dnes podporili zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov na výrobe energie v EÚ na 45 percent do roku 2030. Zákonodarcovia odhlasovali tiež prísnejšie ciele za energetickú účinnosť, keď chcú znížiť konečnú spotrebu energie o 40 percent oproti projekciám z roku 2007. Zástupcovia EP teraz môžu začať o konečnej podobe noriem rokovať s českým predsedníctvom Rady EÚ, ktoré zastupuje členské štáty. Tie sa už koncom júna zhodli na nižších cieľových hodnotách.

Návrhy sú súčasťou súboru noriem, s ktorou pred rokom prišla Európska komisia v snahe docieliť do konca desaťročia zníženie emisií skleníkových plynov v krajinách EÚ najmenej o 55 percent oproti hodnotám z roku 1990. Do bezprecedentného klimatického balíka patrí aj reforma emisného trhu či obmedzenie predaja áut so spaľovacími motormi, o ktorých s poslancami rovnako rokuje české predsedníctvo.

„Iba rozšírenie obnoviteľných zdrojov energie znamená skutočnú nezávislosť," vyhlásil v narážke na zámer EÚ zbaviť sa energetickej závislosti od Ruska spravodajca smernice o obnoviteľných zdrojoch Markus Pieper z najpočetnejšej ľudovej skupiny v EP.

Poslanci prijali návrh týkajúci sa obnoviteľných zdrojov 418 hlasmi, proti ich bolo 109 a 111 sa hlasovania zdržalo. Zákonodarcovia nesúhlasiaci so zvýšením cieľov väčšinou podotýkali, že v súčasnej energetickej kríze musí EÚ svoje klimatické ambície naopak znížiť a myslieť na zabezpečenie dostatku zdrojov energie vrátane tých fosílnych.

Členské štáty v júni odhlasovali, že EÚ má zo solárnych, veterných a ďalších klimaticky šetrných zdrojov na konci desaťročia vyrábať 40 percent spotrebovanej energie. Doteraz platný únijný záväzok je 32 percent. Komisia, ktorá má v EÚ zákonodarnú iniciatívu, najprv vlani navrhla 40 percent, tento rok však cieľ v reakcii na energetickú krízu súvisiacu s ruskou inváziou na Ukrajinu zvýšila na 45 percent.

Ďalšie dôležité správy

KK13 Štrasburg - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová hovorí o Ukrajine na pôde Európskeho parlamentu 14. septembra 2022 v Štrasburgu. Ursula von der Leyenová v stredu o 09.00 h začala na pôde Európskeho parlamentu v Štrasburgu v poradí už svoju tretiu správu o stave Európskej únie. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen gestures as she speaks on Ukraine at the European Parliament in Strasbourg, eastern France, Wednesday, Sept. 14, 2022. (AP Photo/
Neprehliadnite

EÚ obmedzí nadmerné zisky výrobcov energií, štáty získajú 140 miliárd eur