Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali počas stredajšej rozpravy v Bruseli Európsku úniu, aby zaviedla dôveryhodnú migračnú a azylovú politiku.

Posilnenie vonkajšej hranice a iné plány

O otázkach migrácie hovorili poslanci s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a so švédskou ministerkou pre záležitosti EÚ Jessikou Roswallovou, ktorá zastupovala švédske predsedníctvo v Rade EÚ. Ide o tému, ktorou sa budúci týždeň na mimoriadnom summite v Bruseli budú zaoberať šéfovia vlád a štátov EÚ.

Roswallová upozornila, že pokiaľ ide o migráciu, budú lídri EÚ klásť dôraz na kontrolu vonkajších hraníc, na spoluprácu s tretími krajinami a na účinnejšiu návratovú politiku pre migrantov a žiadateľov o azyl bez práva na pobyt v EÚ. Švédska ministerka tiež očakáva, že premiéri a prezidenti vyzvú na pokračovanie legislatívnej práce na novom pakte o azyle a migrácii.

Podľa von der Leyenovej by sa malo pokračovať na príprave uvedenej právnej normy s cieľom uzavrieť pakt o azyle a migrácii do jari 2024. Dodala, že treba vypracovať ďalšie opatrenia na posilnenie vonkajších hraníc a na zabezpečenie rýchlejšieho a dôstojného návratu migrantov do svojich krajín pôvodu alebo tranzitu. Prioritou EÚ by podľa nej malo byť zlepšenie dobrovoľnej solidarity, riešenie základných príčin migrácie z tretích krajín a zavedenie bezpečných a legálnych ciest do Európy.

Kooperácia s tretími krajinami

Europoslanci sa počas diskusie vyjadrili, že po rokoch bezvýsledných diskusií medzi členskými štátmi chcú vidieť konkrétne výsledky v oblasti migračnej a azylovej politiky.

Viacerí z nich vyzvali na účinnejšiu ochranu hraníc EÚ, a to aj prostredníctvom fyzických bariér, ktoré by mali byť postavené z eurofondov. Zákonodarcovia súhlasia s návrhmi zvýšiť mieru úspešnosti vracania nelegálnych migrantov do ich krajín pôvodu a niektorí navrhli zaviesť spracovávanie žiadostí o azyl pre migrantov na území tretích krajín, mimo EÚ.

Poslanci podporujú aj zlepšenie spolupráce v oblasti migrácie s tretími krajinami, ako aj riešenie základných príčin migrácie. Viacerí upozornili na to, že pátracie a záchranné operácie mimovládnych organizácií na mori by mali mať spoločný kódex, a tiež na to, že ak má byť migračná politika Európskej únie dôveryhodná, musí rešpektovať ľudské práva a spájať zodpovednosť so solidaritou voči utečencom.

Časť zákonodarcov počas rozpravy upozornila na starnutie obyvateľstva v Európe, čo si podľa nich vyžaduje legálny príliv pracovnej sily. Aj preto sa viacero poslancov vyslovilo za otvorenie a uľahčenie legálnych ciest do EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister vnútra ČR Vít Rakušan počas tlačovej konferencie na hraniciach medzi Českou republikou a Slovenskou republikou v českom meste Hodonín vo štvrtok 29. septembra 2022. Česko aj Rakúsko ohlásili dočasné zavedenie kontrol na hraniciach so Slovenskom od polnoci zo stredy na štvrtok. Dôvodom je zvýšená nelegálna migrácia. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Kontroly na hraniciach s Českom sa skončia v noci zo soboty na nedeľu