„Podľa Google máp územie leží na území Srbska, ale krajina sa k nemu nehlási,“ povedal na konferencii na Vysokej škole ekonomickej v Prahe jej prezident V. Jedlička.

Základňa fanúšikov len na sociálnej sieti Facebook sa rozrastá exponenciálnym tempom – po týždni fungovania má vyše 100-tisíc fanúšikov. Webovú stránku navštívilo za posledné tri dni 1,3 milióna ľudí. Za všetkým je marketingová obratnosť prezidenta, ktorý len v pondelok dával rozhovor pre britský The Guardian, agentúru AFP či český videoprojekt DVTV.

„V mailboxe máme asi 10-tisíc mailov, na ktoré sa ešte nikto nestihol pozrieť. Registrácie o občianstvo presiahli za posledné štyri dni neuveriteľných 220-tisíc žiadostí, do konca mesiaca predpokladáme, že presiahnu milión,“ vraví V. Jedlička.

V Európe vznikol nový štát Liberland. Založil ho Čech, chce skoncovať s byrokratickými opachami

Oficiálnu vlajku Liberlandu už stihli neznámi zlodeji ukradnúť Zdroj: Facebook Liberland

Dobrovoľné dane

V týchto žiadostiach, ktoré obsahujú v prílohách scany občianskeho preukazu a životopis žiadateľa, sa nachádzajú ľudia z každej zo 184 krajín sveta. Tím pracovníkov bude vyberať nových občanov podľa toho, koľko chcú do fungovania štátu prispieť energiou, skúsenosťami a peniazmi. „Nechceme neonacistov a ani komunistov,“ vraví na rovinu Čech.

Prezident Liberlandu chce vybudovať krajinu, ktorej predstavu dlho hlásal ako aktívny politík Strany slobodných občanov. Bola postavená na princípoch libertarianizmu, teda vybudovať slobodnú krajinu bez zásahov štátu, ktorá podľa jeho slov nebude občanom komplikovať život reguláciami, smernicami a hlavne daňami.

Dane by mali byť dobrovoľné a financovanie štátu by malo fungovať na princípe fundraisingu, teda dobrovoľných zbierkach. „Je to revolučná myšlienka pre tých, ktorí sú unavení z vysokých daní a byrokracie,“ tvrdí s plnou vážnosťou.

Cieľom Liberlandu je prevrátiť fungovanie štátu, ktorý poznáme ako aparatúru, vynucujúcu pod nátlakom platenie daní a zväzuje ľudí riadiť sa ekonomickými doktrínami. Podľa vízií tvorcov by sa tento mikroštát mal stať akýmsi malým Švajčiarskom, teda nezávislou krajinou, ktorá odmieta byť členom aliancií ako NATO alebo eurozóna.

Krajina neplánuje viesť vojny, preto by nemala armádu, ale v rámci krajiny by fungovalo pár desiatok dobrovoľníkov ako interná bezpečnostná zložka. Štát by fungoval zároveň na princípoch vyrovnaného rozpočtu. „Z princípu libertarianizmu sa štát nemôže zadlžovať, čím som sa inšpiroval napríklad vo Švajčiarsku, ktoré ako jedna z mála krajín nie je v dlhoch,“ vraví prezident.

Štát, kde nič nie je okrem trosiek starého domu

Vybudovanie celej krajiny nebude ľahké. Na území nie je žiadna infraštruktúru, okrem rozpadnutého a 30 rokov opusteného rodinného domu, ktorý Liberland vyhlásil za svoju radnicu. Väčšinu územia tvoria mokrade, lesy a piesočnatá pláž pri Dunaji.

V Európe vznikol nový štát Liberland. Založil ho Čech, chce skoncovať s byrokratickými opachami

Na Dunaji je malý ostrov s piesočnatou plážou Zdroj: Facebook Liberland

Liberland nemá žiadnu sociálnu vybavenosť, ale ako vraví jeho zakladateľ, funguje - ani nevie ako - 4G sieť. Údajne istá telekomunikačná spoločnosť už Liberlandu prisľúbila podľa V. Jedličku milióny korún na vybudovanie ďalšej infraštruktúry. Už v súčastnosti má nový miništát zaistenú telefonickú predvoľbu +422.

Krajina sa spolieha na stovky dobrovoľníkov, ktorí prejavili záujem do krajiny vycestovať a z verejných zbierok postaviť domy, ulice, kanalizáciu a ďalšiu infraštruktúru. Z celého sveta mu zadarmo poskytujú pomoc, rady a kontakty dobrovoľníci, v Turecku mu dokonca vytvorili mobilnú aplikáciu pre automatizované prijímanie žiadostí o občianstvo, pretože „imigračný úrad“ Liberlandu tvorí zatiaľ len pár dobrovoľníkov, ktorí nestíhajú ani otvárať žiadosti, nie to ešte vybavovať.

V Európe vznikol nový štát Liberland. Založil ho Čech, chce skoncovať s byrokratickými opachami

Jediná stavba, ktorá sa na území Liberlandu nachádza, je 30 rokov opustená. Bude z nej radnica, keď sa rekonštruuje. Zdroj: Facebook Liberland

Vybudujeme ďalší Hong Kong

Hlavným problémom Liberlandu je, že územie je ťažko dostupné. Vedie k nemu jediná autom zjazdná cesta, ktorá prechádza cez oplotené chorvátske štátne lesy. Cesta je z veľkej časti poľná a rozbitá koľajami po lesných traktoroch. Ceduľa pri vjazde z hlavnej asfaltovej cesty upozorňuje na zákaz vjazdu.

V. Jedlička s tímom už vyjednáva s predstaviteľmi štátnych lesov, aby cestu sprístupnili novým občanom. V prípade, že dohoda s Chorvátskom zlyhá, jedinou možnosťou, ako sa do Liberlandu dostať, bude cesta zo Srbska alebo plavba loďou po Dunaji, ktorý patrí do medzinárodných vôd. „Zo strany Chorvátska očakávame, že naše územie bude oplotené ostnatým drôtom, keďže nepatríme do Európskej únie. Do budúcna by sme boli radi súčasťou Schengenského priestoru,“ vysvetľuje prezident.

Hlava štátu chce z krajiny vybudovať v plnej vážnosti ďalší Hong Kong. „Pred 40 rokmi nebolo na mieste Hong Kongu nič. Bola tam len jedna obrovská skala a dnes je tam neskutočné množstvo mrakodrapov a ja si myslím, že sa môže stať aj v Liberlande, ak sa našu víziu podarí naplniť,“ povedal na konferencii.

Do piatich rokov by tam mohla stáť prvá výšková budova a do desiatich rokov by si nový prezident prial, aby štát fungoval bez neho. „Celá krajina bude sprivatizovaná, každý kúsok bude mať svojho vlastníka alebo nájomcu, budú vybudované vzťahy s ostatnými krajinami a budeme členmi Európskeho združenia voľného obchodu (EFTA), aby sme mohli obchodovať s celým svetom,“ predpokladá V. Jedlička.

Keďže Liberland odmieta členstvo v eurozóne, o oficiálnej mene sa ešte rozhodne. Nie je vylúčené euro, dolár alebo akákoľvek iná mena - koncept nových mincí je už na svete. Platby do štátneho rozpočtu sa budú prijímať dokonca aj v bitcoinoch, zatiaľ im do kasy došlo 1,5 bitcoinu (v prepočte ide o sumu asi 330 dolárov).

Liberland má už koncept novej ústavy, na ktorej pracovali siedmi právnici z celého sveta, vedie ich právnik, ktorý študoval ústavné právo vo Veľkej Británii.

Do ústavy vybrali to najlepšie z ústav USA, Švajčiarska alebo Estónska. Ak sa bude ústava v budúcnosti meniť, musia sa na zmene zhodnúť všetci poslanci. Jej draft sa už posiela spriazneným diplomatom do celého sveta na pripomienkovanie.

Základné pravidlá, ktoré sa dostali do ústavy, sú napríklad nezadlžovanie alebo každý zákon budú môcť občania vetovať prostredníctvom online referenda. Prvé slobodné voľby sú naplánované do troch rokov, kedy sa situácia stabilizuje - krajina bude mať parlament, základnú infraštruktúru a koncept medzinárodných vzťahov.  

Prvá krajina už Liberland uznala

Prezident chce, aby Liberland uznali aj ostatné krajiny, preto v najbližších dňoch o vzniku nového štátu informuje všetky krajiny sveta. Istá dobrá duša im poslala mailové kontakty na všetky vlády sveta. „V medzinárodnom práve nie je vôbec nutné, aby na vás niekto reagoval, my im však dáme na vedomie, že náš štát vznikol,“ tvrdí odhodlane V. Jedlička.

Zatiaľ ich suverénnym uznal len jediný Severný Sudán. Ide o krajinu, ktorú rovnako ako Liberland vyhlásil minulé leto na „území nikoho“ Američan Jeremiah Heaton. Jeho krajina, ktorej je kráľom, sa rozprestiera v púštnej oblasti Bir Tawil. Ide o územie s rozlohou 2 072 metrov štvorcových medzi Egyptom a Sudánom.