Európsky parlament v utorok Slovensku odobril použitie nevyčerpaných eurofondov vo výške 1,5 miliardy eur na podporu zraniteľných domácností a podnikov najviac postihnutých energetickou krízou. Možnosť využiť európske peniaze na tento účel bola súčasťou hlasovania o legislatívnom balíku RePowerEU. Informovalo o tom mimoparlamentné KDH.

„Vítam hlasovanie o legislatívnom balíku RePowerEU, ktorý je kľúčový pre riešenie súčasnej energetickej krízy. Oceňujem, že súčasťou balíka je jedna z požiadaviek Slovenska, ktorú od začiatku presadzovalo KDH, a to je využitie nevyčerpaných kohéznych fondov na podporu zraniteľných domácností, ako aj podnikov najviac postihnutých energetickou krízou,“uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu za KDH Miriam Lexmann.

KDH pripomenulo, že do konca roka 2023 ostáva Slovensku minúť zo starých eurofondov takmer päť miliárd eur. Ak sa to nepodarí, nevyčerpané peniaze prepadnú.

Európska komisia schválila využitie eurofondov na energetickú pomoc ešte v októbri minulého roka. Dočasne poverená ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová vtedy očakávala, že europarlament novú legislatívu odobrí najneskôr do konca roka 2022. Remišová vtedy upozornila, že v nadväznosti na túto zmenu sa budú musieť upravovať operačné programy a pripravovať výzvy na Slovensku. Peniaze musia byť vyčerpané najneskôr do konca roka.

Ďalšie dôležité správy

KK32 Štrasburg - Na snímke poslanci Európskeho parlamentu (EP) počas ceremoniálu k 70. výročiu vzniku Európskeho parlamentu 22. novembra 2022 v Štrasburgu. FOTO TASR/AP
Members of the European Parliament attend a ceremony marking the 70th anniversary of the European Parliament, Tuesday, Nov. 22, 2022 in Strasbourg, eastern France. (AP Photo/Jean-Francois Badias)
Neprehliadnite

Europarlament zahrnul energetické opatrenia REPowerEU do plánov obnovy