Európsky parlament (EP) v piatok oznámil vznik troch osobitných výborov a dvoch podvýborov. Ich plnohodnotnými členmi sa stali aj piati europoslanci zo Slovenska.

Členov výborov a podvýborov vyberajú politické skupiny v EP, ktoré svoj výber oznámia predsedovi europarlamentu. Každá politická skupina má pridelený určitý počet kresiel v pomere k počtu poslancov, ktorých zastupuje v zákonodarnom zbore EÚ.

Do Vyšetrovacieho výboru pre ochranu zvierat počas prepravy sa dostali poslanci Michal Wiezik (Spolu-OD) z frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) a Martin Hojsík (Progresívne Slovensko) z liberálnej frakcie Obnovme Európu (RE).

JB 46 Brusel - Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli počas tlačovej konferencie po rokovaní za okrúhlym stolom na mimoriadnom rozpočtovom summite EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 20. februára 2020. Lídri členských krajín Európskej únie rokujú na mimoriadnom summite o viacročnom finančnom rámci na roky 2021 - 2027. FOTO TASR/AP

European Parliament President David Sassoli speaks during a media conference at an EU summit in Brussels, Thursday, Feb. 20, 2020. After almost two years of spa
Neprehliadnite

Europarlament chce dva bilióny eur pre balík ozdravných opatrení EÚ

Za člena Osobitného výboru pre umelú inteligenciu v digitálnom veku bol zvolený Miroslav Radačovský (ĽS NS) z frakcie Nezaradených (NI). V Osobitnom výbore pre boj proti rakovine nefiguruje žiaden slovenský poslanec. Osobitný výbor pre zahraničné zasahovanie do všetkých demokratických procesov v Európskej únii vrátane dezinformácií posilnil aj poslanec Vladimír Bilčík (Spolu-OD) z frakcie EPP. V Podvýbore pre daňové otázky bude sedieť Eugen Jurzyca (SaS) z frakcie Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

O predsedoch a podpredsedoch nových výborov a podvýborov sa rozhodne na ustanovujúcich schôdzach v septembri. Každý osobitný výbor sa skladá z 33 členov, zatiaľ čo podvýbor a vyšetrovací výbor majú po 30 členov. Úlohou vyšetrovacích výborov je vyšetrovať údajné porušenia práva EÚ alebo nesprávny úradný postup pri jeho vykonávaní.