Európske domácnosti minuli v roku 2019 na alkohol 117 miliárd eur. To predstavuje 1,6 percenta z ich celkových výdavkov na spotrebu a tiež 0,8 percenta HDP celej Európskej únie (EÚ). Tieto údaje, zverejnené Európskym štatistickým úradom Eurostatom, nezahŕňajú alkoholické nápoje, ktoré ľudia pili v reštauráciách a hoteloch.

Na čele „alkoholického“ rebríčka z hľadiska podielu na výdavkoch domácností skončila trojica pobaltských štátov: Lotyšsko (4,8 percenta výdavkov), Estónsko (4,7 percenta) a Litva (3,7 percenta). Slováci sa umiestnili v prvej polovici na 11. mieste s 2,3 percentami. Naproti tomu, naši českí susedia boli hneď za prvou trojkou – štvrtá priečka im patrí s 3,4 percentami, delia si ju s rovnakým číslom s Poliakmi.

Výdavky domácností na alkoholické nápoje
Zdroj: Eurostat
Výdavky domácností na alkoholické nápoje

Najnižší podiel výdavkov na alkohol kúpený v obchode zaznamenali v Grécku a Taliansku (obe krajiny po 0,9 percenta).

Najväčší pokles má Litva

Eurostat sledoval aj prírastok, resp. pokles celkových výdavkov domácností na alkohol za posledné desaťročie, teda v rokoch 2009 až 2019. K zníženiu tohto ukazovateľa došlo v 13 členských štátoch EÚ, pričom najväčší pokles zaznamenala Litva (z 5,5 percenta celkových výdavkov domácností v roku 2009 na aktuálnych 3,7 percenta).

Podiel peňazí minutý na alkohol sa zvýšil v siedmich členských štátoch EÚ, pričom najväčší nárast zaznamenali Rumuni (z 2,1 na 2,6 percenta). V šiestich členských štátoch EÚ – Dánsku, Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Holandsku a Slovinsku – bol tento ukazovateľ stabilný.

Štvrtinu výdavkov pohltilo bývanie

Celkovo európski štatistici skonštatovali, že za minulý rok dávali domácnosti najviac na oblasť „bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá“. Bola to takmer štvrtina ich výdavkov (23,5 percenta z celkových výdavkov alebo 12,3 percenta z HDP). Vlani dosiahli celkové výdavky domácností v EÚ 52,6 percenta HDP.

Členenie spotreby domácností
Zdroj: EUROSTAT
Členenie spotreby domácností

Rok 2020 bol a bude iný

Pre rok 2020 sa dáta určujúce spotrebu alkoholu v domácnostiach zrejme zásadne zmenia, keďže aj tento segment ovplyvnila koronakríza. Pre zatvorenie reštaurácií a barov v rámci viacerých foriem lockdownu sa ešte v prvom polroku, po prvej vlne šírenia vírusu predpokladalo, že ľudia budú alkohol konzumovať viac doma.

No vtedy sa to nepotvrdilo. Maloobchodné siete uvádzali, že celkové tržby z predaja alkoholu v obchodoch vzrástli len mierne.

Zrejme tomu pomohlo aj varovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá upozorňovala, že pitie alkoholu koronavírus nezabíja, skôr mu pomáha napádať organizmus. Alkohol totiž oslabuje imunitný systém. WHO sa prikláňala aj k myšlienke, aby bol jeho predaj limitovaný.

Žiaden alkohol
Neprehliadnite

Konzumácia alkoholu počas pandémie je veľmi riziková, upozorňuje Okruhlica

Predával sa konzumný lieh

Agentúra Nielsen, ktorá sleduje spotrebiteľské správanie, zaznamenala, že tržby za predaj alkoholu porástli za štyri aprílové týždne roka 2020 medziročne len o štyri percentá. Niektoré obchodné siete zároveň potvrdili, že najpredávanejším alkoholom sa v prvých mesiacoch tohto roka stal konzumný lieh. Ľudia si vraj z neho chceli vyrábať dezinfekciu proti koronavírusu.

Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne, vychádzajúc z výskumu londýnskej inštitúcie King´s College, podľa ktorého 20 percent ľudí v karanténe pociťuje strach z choroby, 18 percent nervozitu a 18 percent smútok povedala: „Ľudia, ktorí boli v izolácii dlhší čas, vykazovali aj symptómy posttraumatického stresu. To môže spôsobiť vyššiu konzumáciu alkoholu počas karantény. Ohrozené sú najmä krajiny, ktoré majú spotrebu alkoholu najvyššiu, kam patrí aj Slovensko.“ 

Dvanásť litrov na hlavu Slováka

Tieto štatistiky tiež uviedli, že Slováci v priemere vypijú 12 litrov alkoholu na hlavu za rok, s čím sme v celosvetovom meradle skončili na deviatom mieste. Prvú priečku si vyslúžili Bielorusi so 14 litrami na jedného obyvateľa. Neďaleko pred nami, o pár desatín percenta, boli Česi, Rusi a Íri.

Avšak pitie alkoholu sa stáva aj zdravotným problémom, najmä ak je nadmerné. V tejto súvislosti bolo vlani v našich psychiatrických ambulanciách vyšetrených 30 203 osôb, z nich 23 115 mužov a 7 088 žien, uvádzajú štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI). Hospitalizovaných bolo 14 868 ľudí s ochoreniami, pri ktorých bol hlavnou príčinou alkohol.