Predaj nových osobných áut v Európskej únii pokračoval v októbri v poklese, pričom tempo poklesu sa výrazne zrýchlilo. Zatiaľ čo v septembri klesol počet predaných áut približne o necelú štvrtinu, v októbri to bolo takmer o tretinu.

Uviedlo vo štvrtok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA) s tým, že situáciu na automobilovom trhu naďalej komplikuje globálny nedostatok polovodičov.

Pokles oproti minulému roku

Podľa ACEA sa v Európskej únii predalo v októbri tesne nad 665-tisíc osobných áut, čo v porovnaní s októbrom minulého roka predstavuje pokles o 30,3 percenta.

Predaj sa tak znížil už štvrtý mesiac po sebe, pričom to bol najhorší októbrový výsledok od začatia evidovania príslušných údajov. Na porovnanie, v septembri predstavoval pokles predaja 23,1 percenta.

Najhoršie čísla v Taliansku

Dvojciferný pokles predaja zaznamenala väčšina členských krajín EÚ. Zo štyroch najväčších ekonomík najväčší pokles evidovalo Taliansko, kde sa predaj znížil o 35,7 percenta. V Nemecku pokles predstavoval 34,9 percenta, vo Francúzsku 30,7 percenta a v Španielsku predaj klesol o 20,5 percenta.

Za 10 mesiacov roka sa v EÚ predalo celkovo 8,2 milióna áut. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to znamená rast o 2,2 percenta. Na porovnanie, za deväť mesiacov roka dosiahol medziročný rast predaja 6,6 percenta.

Ženevský autosalón 2014 trvá ešte do tejto nedele
Neprehliadnite

Predajca áut: Zásoby na skladoch sa už míňajú. A zmena je ďaleko