Podľa analýzy neziskovej organizácie Ember solárne panely vyrobili od mája do augusta približne 12 percent elektrickej energie v Európskej únii, ktorá by stála až 29 miliárd EUR, ak by sa vyrábala v elektrárňach spaľujúcich zemný plyn. Tieto údaje zdôrazňujú kľúčovú úlohu, ktorú budú obnoviteľné zdroje energie zohrávať v úsilí Európy znížiť závislosť od dovážaných a znečisťujúcich palív v nasledujúcich mesiacoch a rokoch.

„Investície do solárnych kapacít sa vyplatili. Pomáhajú nám znižovať spotrebu plynu, čím sa európskym občanom ušetrili miliardy. Je jasné, že potrebujeme čo najviac solárnej energie " povedal Pawel Czyzak, analytik spoločnosti Ember. Výroba solárnej energie dosiahla v letných mesiacoch o 28 percent viac ako rok predtým.

Vývojári budujú nové solárne farmy v celej Európe tempom, ktoré bude pravdepodobne znamenať, že elektrina, ktorú vyrobia, bude každé leto lámať rekordy najmenej počas nasledujúceho desaťročia.

Za zvýšený dopyt môže aj vlna horúčav

Toto leto sa dopyt prudko zvýšil, keďže Európu postihla vlna horúčav, ktorá zvýšila dopyt po chladení. Zároveň bola veľká časť francúzskych jadrových reaktorov odstavená na údržbu, čím sa sieť pripravila o jeden z najdôležitejších zdrojov nízkouhlíkovej elektriny na kontinente. Neúprosné horúčavy a sucho tiež vysušili vodné toky, ktoré podporujú vodnú energiu, ďalšiu kľúčovú alternatívu k energii z plynu a uhlia.

Solárna energia nebude počas zimy, keď sú dni kratšie, taká efektívna. Vtedy bude oveľa viac záležať na menej predvídateľnom vetre.

Ďalšie dôležité správy