Európske krajiny doviezli za prvých päť mesiacov tohto roka z hlavného juhoafrického centra o 40 percent viac uhlia ako za celý rok 2021. Ukázali to údaje, ktoré získala agentúra Reuters. Európa sa snaží zabezpečiť si alternatívu k ruskému uhliu.

Juhoafrický uhoľný terminál Richards Bay (RBCT) dodal do európskych krajín za päť mesiacov tohto roka už 3 240 752 bunkového uhlia. V roku 2021 to bolo 2 321 190 ton. Za posledných päť mesiacov sa Európa na celkovom vývoze uhlia z terminálu podieľala 15 percentami.

V Európskej únii bude od augusta zakázaný dovoz ruského uhlia. Zákaz je súčasťou rozsiahlych sankcií voči Moskve pre útok na susednú Ukrajinu.

Uhlie začali dovážať hlavne po invázii

Podľa agentúry Reuters z RBCT putovalo tento rok uhlie do Holandska, Talianska, Francúzska, Španielska, Dánska, Poľska, Nemecka a na Ukrajinu. Niektoré krajiny začali dovážať z RBCT až po invázii Ruska na Ukrajinu.

Holandsko v januári a februári nedoviezlo z RBCT žiadne uhlie. V máji však doviezlo 1,27 milióna ton a objem dovozu každý mesiac rástol. Krajina bola štvrtým najväčším dovozcom uhlia z RBCT, pripadlo na ňu 5,76 percenta z celkového vývozu.

Dovoz Francúzska stúpol takmer sedemnásobne na 464 423 ton z 68 005 ton za rok 2021. Španielsko, Poľsko a Nemecko vlani nedoviezli z RBCT žiadne uhlie. Za päť mesiacov tohto roka však Španielsko doviezlo 355 250 ton, Poľsko 181 515 ton a Nemecko 157 383 ton.

Japonsko, ktoré tiež oznámilo, že zakáže dovoz ruského uhlia, dostalo od januára z RBCT 388 249 ton uhlia, čo je takmer dvojnásobok dovozu z minulého roka.

Čína obchoduje s Ruskom

Čína bola vlani tretím najväčším dovozcom uhlia z RBCT, celkovo doviezla 6,09 milióna ton. Tento rok však z terminálu nedostala žiadne uhlie. Odráža to zvýšený dovoz ruského uhlia do Číny.

RBCT zvýšil vývoz do Európy aj napriek celkovo slabšiemu výkonu, ktorý odráža dlhodobé problémy terminálu. Za päť mesiacov sa z terminálu vyviezlo 22 057 587 ton uhlia. Pri tomto tempe by za celý rok celkový vývoz z terminálu mal znovu klesnúť. Vlani bol pritom najnižší od roku 1996.

Ďalšie dôležité správy

WA16 Varna - Žena naberá 7. januára 2009 uhlie na trhu s uhlím v bulharskej Varne.  Vo štvrtok 8. januára 2008 už druhý deò sú úplne pozastavené dodávky zemného plynu do Európy. Dôvodom je rusko-ukrajinský spor. Vo východnej Európe sa v tejto súvislosti zatvorili závody, školy a desa tisíce ¾udí sa snaží využíva iné zdroje energie. FOTO TASR/AP           A woman collects coal at an open air coal market in the town of Varna east of the Bulgarian capital Sofia, Wednesday, Jan. 7, 2009, as gas su
Neprehliadnite

Čína plánuje od mája pozastaviť dovozné clá na uhlie