Európa prekročila hranicu 50 miliónov nakazených koronavírusom SARS-CoV-2. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s tým, že podľa jej kalkulácií je Európa zároveň prvým svetadielom s takým vysokým počtom nakazených. Najnovšia vlna infekcií v európskych krajinách, ktoré dovedna evidujú už takmer 1,3 milióna úmrtí súvisiacich s covidom, spôsobuje najmä nákazlivejší variant delta.

Tento variant, prvý raz objavený v Indii, dosiaľ detegovali už v 100 krajinách a momentálne je celosvetovo najdominantnejší. Európske akciové trhy medzitým zaznamenali v dôsledku obáv z možného opätovného zavedenia proticovidových opatrení pokles o dve percentá – najväčší za ostatných deväť mesiacov.

Na sociálnych sieťach sa šírilo video s tvrdením, že zaočkovaní proti koronavírusu sú nebezpeční pre nezaočkovaných, pretože šíria spike proteíny. Nie je to však možné a neexistujú ani dôkazy, že by očkovanie spôsobovalo neplodnosť. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. Ma snímke muža očkujú vakcínou proti ochorenie COVID-19 od konzorcia Pfizer/BioNTech 9. apríla 2021 v Národnom očkovacom centre v Prahe.FOTO: TASR/AFP - Michal Cizek
Neprehliadnite

Vo svete podali už viac ako tri miliardy vakcín proti covid-19

V Európe zaznamenali 27 percent všetkých prípadov nákazy a 31 percent všetkých úmrtí súvisiacich s chorobou Covid-19. Rusko, pandémiou najzasiahnutejšia krajina, eviduje už takmer šesť miliónov prípadov infekcie.

Napriek opätovne sa zvyšujúcemu počtu nakazených prestali v Anglicku v pondelok platiť takmer všetky dovtedy ešte platné protiepidemické opatrenia. Britský premiér Boris Johnson však následne avizoval, že nočné kluby a iné miesta, kde sa zhromažďuje veľký počet ľudí, budú od septembra od zákazníkov vyžadovať certifikát o vakcinácii.

Francúzsko v porovnaní so zvyškom Európy prijalo obzvlášť prísne opatrenia. Zdravotníci musia byť do septembra plne zaočkovaní, inak im hrozí, že im prestanú byť vyplácať mzdu. Obyvatelia sa budú musieť od augusta preukázať pri vstupe do mnohých verejných priestorov potvrdením o imunizácii.

Holandsko od minulého týždňa opäť odporúča pracovať z domu a znovu zaviedlo obmedzenia na bary, reštaurácie a nočné kluby. Grécko bude od zákazníkov reštaurácií, barov a kaviarní, ktorí chcú sedieť vnútri, tiež vyžadovať vakcinačný certifikát.

V Anglicku prestali platiť takmer všetky zvyšné protipandemické opatrenia
Neprehliadnite

V britských kluboch oslavovali koniec obmedzení ako „deň slobody“, odpálili to hneď po polnoci