Členské krajiny EÚ sa zaviazali, že do roku 2020 budú obnoviteľné zdroje energie predstavovať 20 percent z konečnej spotreby energií. Cieľ by sa mohol naplniť, keďže za minulý rok predstavoval podiel spotreby energie z obnoviteľných zdrojov za celú európsku dvadsaťsedmičku 19,7 percenta, skonštatoval Európsky štatistický úrad Eurostat. K obnoviteľným zdrojom zahrnutým v štatistike sa pritom popri solárnych a veterných, prípadne ďalších podobných zdrojoch počítajú aj vodné elektrárne.

Uvedené celoeurópske dáta vylepšuje najmä Švédsko s viac ako polovicou energie z obnoviteľných zdrojov (56,4 percenta), nasledované Fínskom (43,1 percenta), Lotyšskom (41 percent), Dánskom (37,2 percenta) a Rakúskom (33,6 percenta). Na opačnom konci, s najnižším podielom obnoviteľných zdrojov energie sa ocitlo Luxembursko (7 percent), Malta (8,5 percenta), Holandsko (8,8 percenta) a Belgicko (9,9 percenta).

Podiel spotreby energie z obnoviteľných zdrojov
Zdroj: Eurostat
Podiel spotreby energie z obnoviteľných zdrojov

Čo sa týka Slovenska, skončilo minulý rok až na 18. mieste s podielom 16,9 percenta. V porovnaní s rokom 2018 sme však na tom lepšie, keďže vtedy šlo z obnoviteľných zdrojov 12 percent energie.

Plán sme už prekročili

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa