V čase eskalujúcej ruskej agresie na Ukrajine sa Európa obracia na Afriku, ktorá by jej mohla pomôcť zbaviť sa závislosti od dodávok ruského plynu, píše Statista. Toto rozhodnutie podporuje aj riaditeľ Africkej rozvojovej banky Akinwumi Adesina. „Európa hľadá alternatívne zdroje dodávok plynu. Tie by mohli byť v Afrike,“ povedal.

Taliansko bojuje

V súčasnosti vedie diplomatickú ofenzívu s cieľom dosiahnuť diverzifikáciu importu energií najmä Taliansko, ktorého predstavitelia ešte pred veľkonočnými sviatkami navštívili Alžírsko a Egypt. S rovnakým zámerom sa následne pozreli aj do Konga a Angoly.

Ako znázorňuje nasledujúca infografika, zďaleka najväčšími africkými exportérmi zemného plynu sú Alžírsko a Nigéria (7. a 8. najväčší na svete), ktoré v roku 2020 vyviezli po 35-40 tisíc kubických metrov tejto komodity. Vlani to boli jediné dva africké štáty, ktoré dodávali plyn do Európskej únie. Sedemnásť percent únijného importu plynu pokrylo Alžírsko, o štyri percentá sa postarala Nigéria.

Infographic: Can Africa Offer an Alternative to Russian Gas? | Statista You will find more infographics at Statista

Zásoby plynu má aj subsaharská Afrika

Ďalšími veľkými hráčmi v regióne sú Egypt, Líbya, Rovníková Guinea a Angola. Napriek tomu, že zásoby plynu má aj subsaharská Afrika, zahraničie o tento plyn zatiaľ neprejavilo záujem a chýbajú aj investície, ktoré sú potrebné na to, aby sa pre tamojší plynárenský priemysel otvorili dvere do Európy.

V súčasnosti prúdi plyn z Afriky do Európy tromi plynovodmi. Transmed spája Alžírsko s Talianskom (cez Tunisko). Medgaz zásobuje alžírskym plynom Španielsko. Kapacitne skromnejší Greenstream vedie z Líbye na taliansku Sicíliu.

Ďalšie dôležité správy

PK 23 Varšava - Na snímke nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier počas tlačovej konferencie s poľským prezidentom Andrzejom Dudom pri ich stretnutí vo Varšave v utorok 12. apríla 2022. FOTO TASR/AP

German President Frank-Walter Steinmeier, gestures at a news conference during his meeting with Polish President Andrzej Duda in Warsaw, Poland, Tuesday, April 12, 2022. (AP Photo/Czarek Sokolowski)
Neprehliadnite

Nemci sa Putinovi nepodvolia. Za plyn ruble nepošlú, ich prezident hovorí o vydieraní