O niečo viac ako dva mesiace nadobudne účinnosť zákaz Európskej únie na dovoz ruskej ropy po mori. V dôsledku toho európsky trh s touto komoditou vysychá. Dodávky do bloku a Spojeného kráľovstva klesli asi o 60 percent v porovnaní s objemami pred inváziou moskovských jednotiek na Ukrajinu.

Najmä zákazníci v severnej Európe znížili svoje nákupy. V súčasnosti klesajú pod 200-tisíc barelov denne, sú nižšie o milión oproti úrovniam zo začiatku roka. Ruský námorný vývoz ropy do európskych krajín bol predtým na úrovni 660-tisíc barelov denne. Sumárne informácie priniesol Bloomberg.

Vrchol nastal v júni

Medzitým nastáva aj odklon dovozu ropy z Európy do Ázie. Toky k trom veľkým nákupcom ruských barelov – Číne, Indii a Turecku – ktoré pôvodne zaplnili medzeru po tom, čo sa európski nákupcovia začali vyhýbať rope z Moskvy, vyvrcholili v júni na úrovni 2,2 milióna barelov denne. Za štyri týždne do 30. septembra sa toto číslo znížilo o približne 350-tisíc barelov denne.

Objem tankerov, ktoré ešte nemajú konečné destinácie, môže túto medzeru zmenšiť, úplne ju ale neodstráni.

Zmätok vyvoláva cenový strop

Zmätok medzi kupujúcimi však vyvoláva aj plán USA zaviesť cenový strop. Je to kvôli tomu, že nebola ešte stanovená úroveň stropu, ani kedy sa opatrenie zavedie, a celkovo je málo podrobností o tom, ako sa bude kontrolovať.

Aj keď Rusko vyhlásilo, že nebude predávať svoju ropu nikomu, kto zavedie cenový strop, jeho hlavní zákazníci pravdepodobne tento plán nepodporia.

Okrem toho ruské príjmy čelia ďalšiemu protivetru v dôsledku poklesu sadzieb vývozných ciel, ktoré sa majú v októbri znížiť o 15 percent. Tým sa príjem za barel dostane na najnižšiu úroveň od februára 2021, čo odráža nižšie medzinárodné ceny ropy a rozširujúcu sa zľavu pre Ural oproti rope Brent v období od polovice augusta do polovice septembra.

Vyplatia si dividendy

Kremeľ sa bude snažiť kompenzovať nižšie príjmy z vývozných ciel výplatami dividend. Akcionári plynárenského gigantu Gazprom, v ktorom má ruský štát 50-percentný podiel, na mimoriadnom stretnutí hlasovali za vyplatenie vôbec prvých predbežných dividend tohto výrobcu.

Naproti tomu zásielky ruským ázijským zákazníkom, plus tie na plavidlách bez konečného určenia, ktoré zvyčajne končia buď v Indii alebo Číne, rástli už tretí týždeň. Dosiahli najvyššie hodnoty za šesť týždňov.

Celkový vývoz ruskej ropy zostal pod troma miliónmi barelov denne už tretí týždeň; to je najdlhšie obdobie od začiatku marca, kedy bola miera zásielok pod touto hranicou. Pokles bol spôsobený nižšími tokmi do severnej Európy, zatiaľ čo dodávky na ázijské trhy zostali stabilné.

Čo sa týka prílevu peňazí do kremeľskej kasy, podiel z vývozného cla na surovú ropu sa za sedem dní do 30. septembra zvýšil a stúpol na štvortýždňové maximum 162 miliónov dolárov. Ale štvortýždňový priemerný príjem sa pohyboval opačným smerom. Klesol na 13-týždňové minimum 145 miliónov dolárov.

Ďalšie dôležité správy

Predpokladá sa, že ropa z ruských tankerov sa bude prečerpávať v medzinárodných vodách do tankerov pod inou vlajkou.
Neprehliadnite

Rusko sa chystá zaplaviť Áziu palivami, keďže Európa sprísňuje sankcie