Podľa prieskumu spoločnosti Hurun Report existuje celosvetovo skoro 500 jednorožcov. Medzi jednorožcov sa zaraďujú začínajúce firmy, ktoré investori ohodnotili na viac ako jednu miliardu amerických dolárov. Až 83 percent ich pochádza práve z Číny a Spojených štátov. Táto skutočnosť jasne ukazuje, ako sa zo sveta začínajúcich technologických startupov stal bipolárny svet.

Čínske a americké firmy prevalcovali hlavných rivalov aj napriek tomu, že tieto krajiny reprezentujú len polovicu svetového hrubého domáceho produktu a štvrtinu celosvetovej populácie. Zvyšok sveta sa musí zobudiť, aby vytvoril prostredie, ktoré umožní rozkvet takýmto spoločnostiam, uviedol šéf spoločnosti Hurun Report Rupert Hoogewerf.

Celosvetovo sú jednorožce rozmiestnené v 24 krajinách. Lídrom rebríčka je Čína s 206 firmami. Tesne za ňou nasledujú Spojené štáty s 203 spoločnosťami. Na pomyselný stupeň víťazov sa dostali indické firmy, ktorých je 21. Európskych jednorožcov je 35. Zaujímavosťou je, že Spojené kráľovstvo má viac týchto spoločností ako Nemecko spolu s Francúzskom.

Dominancia čínskych firiem

Čína je domovom troch najhodnotnejších jednorožcov. 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa