Európske krajiny môžu v lete zažiť mimoriadne silné hospodárske oživenie, ku ktorému prispeje stále rozšírenejšia vakcinácia proti Covidu-19. Povedal to dnes holandský minister financií Wopke Hoekstra. V minulom roku ekonomika Európskej únie klesla o 6,4 percenta, pretože pandémia zastavila veľkú časť ekonomických aktivít. Naďalej však platia najrôznejšie obmedzenia, čo vyhliadky na tento rok zatieňujú.

Európska komisia (EK) výhľad zatiaľ príliš optimisticky nevidí. Minulý týždeň zhoršila odhad rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Európskej únie na tento rok na 3,7 percenta, zatiaľ čo v predchádzajúcom výhľade vlani v novembri počítala s rastom o 4,1 percenta. Ako dôvod komisia uviedla práve pretrvávajúce koronavírusové obmedzenia.

JB 3 Amsterdam - Takmer prázdna obľúbená obchodná ulica Nine Street počas lockdownu v Amsterdame 17. januára 2021. Holandská vláda priznala, že je znepokojená šírením vysoko nákazlivej formy koronavírusu pôvodom z Británie (variant B-117), ktorá je podľa zdravotných odborníkov pracujúcich pre vládu v súčasnosti zodpovedná za zhruba desať percent prípadov nákazy v tejto krajine. V pondelok to uviedol spravodajský server DutchNews.nl. Vládou zriadený krízový štáb na boj proti pandémii vo svojom st
Neprehliadnite

Holandsko zavedie prvý zákaz vychádzania od 2. svetovej vojny

„Ja myslím, že musíme byť realisti. Sú tu ale aj dôvody na to, aby sme boli trochu väčší optimisti, než je vo svojich prognózach komisia. Pretože keď sa pozriete na to, čo sme zažili po prvej vlne Covidu, ako sme to videli v Holandsku, ale aj v iných krajinách, tak to bola ohromujúca akcelerácia hospodárskeho rastu, "poznamenal minister v rozhovore v televízii CNBC.

Väčšina európskych krajín zaviedla prvé protiepidemické opatrenia vlani v marci, v treťom štvrťroku ale zaznamenala veľmi silné hospodárske oživenie. Vyššia vonkajšia teplota spolu s miernejšími reštrikciami pre pohyb a zhromažďovanie umožnili po prvej uzávere otvoriť reštaurácie, obchody a bary. Výsledkom bolo, že po prepade o 11,4 percenta v druhom štvrťroku ekonomika Európskej únie v ďalšom štvrťroku vzrástla o 11,5 percenta.

„Potrvá to ešte niekoľko týždňov, možno aj mesiacov, som ale optimista, čo sa týka vývoja pred začiatkom leta," povedal minister. „Myslím, že ako bude na kontinent prichádzať leto a my budeme oveľa viac očkovať a testovať, tak som celkom optimista a myslím si, že to bude fáza, kedy sa pomaly, ale isto vrátime k normálu."