Krok týmto smerom už naznačila nemecká, talianska, rakúska a holandská vláda.

Zrušia obmedzenia ťažby

Najväčší európski odberatelia ruského plynu sa tak pod hrozbou energetickej krízy, ktorá by mohla nastať v zime, ak nebudú dostatočne naplnené zásobníky, a pre rastúcu infláciu spôsobenú okrem iného vysokými cenami energií, odvracia od Zelenej dohody pre Európu (European Green Deal).

Holandská vláda dnes aktivovala prvú fázu krízového energetického plánu. Okrem iného zruší obmedzenia ťažby v holandských uhoľných elektrárňach. Vláda tak chce kvôli vojne na Ukrajine znížiť závislosť krajiny od ruského plynu.

Holandsko podľa Reuters z Ruska dováža až 15 percent svojej spotreby plynu. Krajina nakupuje LNG a hľadá iné zdroje, ale stále čelí možnému nedostatku zásob na tohtoročnú zimu.

Ak to neurobíme, riskujeme...

„Mám čoraz väčšie obavy, či možno naplniť všetky zásobníky plynu v Európe," povedal podľa denníka Telegraaf na straníckej konferencii minulý víkend holandský minister energetiky Rob Jetten. Dnes podľa Reuters uviedol, že plynové zásobníky v Holandsku musia byť naplnené nad úroveň stanovenú Európskou úniou.

Amsterdam tak robí rovnako ako Berlín. Ten oznámil nový plán na zvýšenie úrovne skladovania plynu už v nedeľu a uviedol, že by mohol znovu spustiť uhoľné elektrárne, ktoré mal v úmysle postupne vyraďovať.
„Je to bolestivé, ale v tejto situácii je absolútne nevyhnutné znížiť spotrebu plynu," povedal nemecký minister hospodárstva Robert Habeck, člen Strany zelených, ktorá presadzovala rýchlejší odchod od uhlia, ktoré produkuje viac skleníkových plynov.

„Ak to ale neurobíme, riskujeme, že skladovacie priestory nebudú koncom roka na zimnú sezónu dostatočne naplnené. A potom sme politicky vydierateľní, "dodal.

Spaľovať viac uhlia a pomôcť tak európskemu kontinentu preklenúť možnú energetickú krízu sa chystá aj Taliansko a Rakúsko. Viedenská vláda sa v nedeľu dohodla so spoločnosťou Verbund, že ak by krajina čelila energetickej núdzi, premení firma plynové elektrárne na uhoľné.

Cena pre európsky trh kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v júli vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku dnes popoludní predstavovala zhruba 124 eur za megawatthodinu.

Nie je síce zďaleka na tohtoročnom maxime 335 eur, ale je stále o viac ako 300 percent vyššie ako pred rokom.

Ruský štátny plynárenský gigant Gazprom už zastavil vývoz plynu do Poľska, Bulharska, Fínska či Holandska. Moskva dnes zopakovala svoju skoršiu kritiku, že Európa si za problém s plynom môže sama, keď zaviedla protiruské sankcie. Tie sú reakciou Európy na ruskú inváziu na Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

Russian President Vladimir Putin Visits Eastern Siberia
Neprehliadnite

Putin stále uberá Slovákom plyn. EÚ je čoraz viac ostražitá, v hre je uhlie i prídelový systém