• Platy ústavných činiteľov budú v roku 2014 zmrazené, vláda schválila zákon, ktorý to umožní. Zmrazené budú platy všetkých ústavných činiteľov, sudcom a prokurátorom ostane 13. a 14. plat. „Týmto rozhodnutím, ktoré musí ešte posvätiť Národná rada SR, ušetríme takmer 8,2 milióna eur. S týmito zdrojmi sa už ráta aj pri zostavovaní štátneho rozpočtu na rok 2014,“ konštatoval premiér R. Fico.

 • Trest odňatia slobody na štrnásť a pol roka uložil senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici bývalému prezidentovi slovenských deaflympionikov Jaromírovi Rudovi. Uznal ho za vinného za pokračujúci obzvlášť závažný zločin podvodu so škodou veľkého rozsahu, ktorá dosiahla viac ako dvanásť miliónov eur. Počínanie Rudu súviselo s prípravou 17. zimných deaflympijských hier vo Vysokých Tatrách. Rozsudok nie je právoplatný, hoci Ruda sa po porade s obhajcom možnosti odvolať sa vzdal.

 • Slovensko sa v medzinárodnom porovnaní vyspelých ekonomík pri meraní subjektívneho blahobytu obyvateľov umiestnilo v strednom pásme. Do tohto pásma sa zaradilo až 60 % krajín, ako napríklad Poľsko, Slovinsko, Veľká Británia, či Španielsko. Uvádza sa to v správe s názvom "How is life? 2013", ktorú v poradí druhýkrát zverejnila OECD. Najlepšie z porovnaní vychádzajú Austrália, Kanada a severské štáty Dánsko, Nórsko a Švédsko. Na vysokých priečkach sa umiestnili aj Švajčiarsko a USA. Naopak, najhoršie výsledky vo všetkých ukazovateľoch lepšieho života majú Mexiko, Portugalsko, Turecko, Grécko, Maďarsko, Estónsko a Čile.

 • Európska komisia dá šiestim finančným inštitúciám rekordnú pokutu vo výške minimálne 1,5 miliardy eur za manipulácie s medzibankovou úrokovou sadzbou LIBOR. Agentúre Reuters to povedal zdroj z bankového sektora. Pokuta sa podľa zdroja bude týkať spoločností Barclays, Royal Bank of Scotland, ICAP a Rabobank. Mená zostávajúcich dvoch bánk zatiaľ nie sú jasné.

  Európa ide trestať banky. Ako ešte nikdy

  Barclays Capital Zdroj: SITA / AP • Maďarský premiér Viktor Orbán naznačil, že telekomunikačné spoločnosti by si v budúcnosti mohli znížiť svoje daňové zaťaženie tým, že urobia investície, ktoré podporia hospodársky rast. Premiér Orbán stabilizoval rozpočet krajiny neštandardnými opatreniami ako napríklad špeciálnymi daňami pre banky, energetické firmy a telekomunikačné spoločnosti. Maďarský premiér si týmito krokmi vyslúžil kritiku zahraničia.

 • Spotrebiteľské ceny v rámci OECD v septembri vzrástli o 1,5 %. Tempo medziročnej inflácie v OECD tak spomalilo z augustových 1,7 %. K spomaleniu prispeli najmä ceny energií, ktoré v októbri stagnovali. Ceny potravín spomalili mierne rast na 1,9 % z úrovne 2,1 % v predchádzajúcom mesiaci. Bez započítania cien potravín a energií sa medziročná inflácia v OECD v septembri stabilizovala na úrovni 1,6 %.

 • Tempo zotavovania aktivity súkromného sektora eurozóny sa v októbri trochu spomalilo, hoci nie až tak výrazne ako sa pôvodne odhadovalo. Zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahŕňa odvetvia služieb aj priemyslu, oslabil na 51,9 bodu zo septembrových 52,2 bodu. Konečná hodnota PMI je tak lepšia, ako naznačoval prvý odhad, podľa ktorého v októbri klesol až na 51,5 bodu.

 • Nemecký súkromný sektor v októbri pokračoval v raste. PMI, ktorý mapuje aktivitu v spracovateľskom priemysle aj sektore služieb, podľa konečných údajov agentúry Markit zotrval na úrovni 53,2 bodu. Nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles od rastu, sa udržal šiesty mesiac v rade.

 • Poľsko musí výrazne znížiť svoj verejný dlh a urobiť opatrenia, ktoré umožnia ekonomike rásť udržateľným a rýchlejším tempom, až potom krajina splní podmienky pre zvýšenie ratingu. Uviedla to ratingová agentúra Moody's. Hlavný analytik pre Poľsko Jaime Reusche ďalej vyhlásil, že súčasnému modelu rastu poľskej ekonomiky, ktorý je založený na verejných investíciách spolufinancovaných fondmi EÚ, "dochádza para". Moody's pridelila Poľsku rating na stupni A2.

 • Nemecký automobilový koncern Daimler v októbri zvýšil predaj svojich luxusných automobilov Mercedes-Benz o zhruba 15 percent na rekordných 126 421 vozidiel, a to najmä vďaka silnému rastu dopytu v Spojených štátoch a Turecku. Oznámila to firma. Predaj bol podľa agentúry DPA podporený príchodom nových modelov na trh.

 • Nemecká energetická spoločnosť RWE údajne pripravuje prepúšťanie. Firma chce v Nemecku zrušiť počas niekoľkých nasledujúcich rokov 2 500 pracovných miest, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroj oboznámený s týmito plánmi. Zdroj zároveň informoval, že spoločnosť chce prepúšťať aj vo Veľkej Británii a v Holandsku. Celkovo by RWE mala podľa agentúry Reuters zrušiť približne 3 400 pracovných miest. Spoločnosť odmietla tieto informácie komentovať. Spoločnosť RWE negatívne ovplyvnil pokles veľkoobchodných cien energií a boom v oblasti obnoviteľných zdrojov energie.

 • Americká mediálna skupina Liberty Global v treťom kvartáli prehĺbila stratu na 830,1 milióna dolárov. Tá v treťom štvrťroku minulého roka predstavovala len 22,4 milióna dolárov. Tržby skupiny sa však po kúpe britskej firmy Virgin Media medziročne takmer zdvojnásobili na 4,37 miliardy dolárov. Súčasťou skupiny Liberty Global je aj UPC Holding, ktorý je poskytovateľom televízie, vysokorýchlostného internetu a telefónnych služieb v desiatich krajinách. Na Slovensku pôsobí prostredníctvom spoločnosti UPC Broadband Slovakia, s. r. o.

TREND_24_kruh_logo
TREND_24_kruh_logo

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 18:45 pred hlavnými TV správami.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.