Deväť mesiacov po vpáde Ruska na Ukrajinu sa prezidentovi Vladimirovi Putinovi začína dariť rozdeľovať Západ. Poprední európski predstavitelia totiž nevedia nájsť dobrého slova na administratívu šéfa Bieleho domu Joea Bidena a teraz obviňujú Američanov, že na rusko-ukrajinskej vojne neskutočne zarábajú, zatiaľ čo Európska únia trpí, píše POLITICO.

Viac plynu, viac zbraní

„Skutočnosť je taká, že ak sa na to pozriete triezvym pohľadom, tak na tejto vojne najviac zarábajú Spojené štáty, pretože predávajú viac plynu za vyššie ceny, ako aj preto, že predávajú viac zbraní,“ povedal pre POLITICO vysokopostavený predstaviteľ EÚ, ktorý si neželal byť menovaný.

Tieto výbušné vyjadrenia len dokresľujú hromadiacu sa zlosť, ktorú medzi európskymi politickými špičkami vyvolávajú americké dotácie hroziace zruinovaním európskeho priemyslu. A Kremeľ otrávenú atmosféru medzi západnými spojencami akiste privíta.

„Naozaj sme sa ocitli na historickej križovatke,“ dodal nemenovaný predstaviteľ s tým, že americké dotácie spolu s vysokými cenami energií môžu obrátiť verejnú mienku proti vojnovému úsiliu spojencov na Ukrajine, ako aj proti transatlantickej aliancii. „Amerika si musí uvedomiť, že v mnohých členských štátoch EÚ dochádza k posunu verejnej mienky.“

Borrell apeluje

Šéf únijnej diplomacie Josep Borrell dokonca vyzval Washington, aby na znepokojenie Európy reagoval. „Američania, priatelia naši, robte rozhodnutia, ktoré budú pre nás ekonomicky prínosné,“ povedal Borrell v rozhovore pre POLITICO.

Najväčším kameňom úrazu sa v posledných týždňoch stali Bidenove zelené dotácie a dane, ktoré podľa Bruselu odkláňajú obchod od EÚ, a hrozia devastáciou európskeho priemyslu. Napriek oficiálnym námietkam zo strany európskych krajín, sa zatiaľ nezdá, že by mal Washington v úmysle akokoľvek ustúpiť.

Zbrane pre Ukrajinu

Okrem toho v dôsledku rozvratu spôsobeného ruskou vojnou na Ukrajine upadajú európske ekonomiky do recesie, pričom inflácia dosahuje rekordné čísla a vzhľadom na zničujúce výpadky v dodávkach energií hrozí, že v zime nebude čím kúriť ani svietiť.

Európska únia sa chce vymaniť zo závislosti od ruskej energie, čo je aj dôvod, prečo sa v otázke dodávok plynu obracia na Spojené štáty. Problém je však v tom, že Európania za to isté palivo zaplatia štyrikrát viac ako Američania. Navyše je dosť pravdepodobné, že na ruskej vojne zarobia aj americké zbrojovky, keďže viaceré európske armády poslali časť svojich zbraní na Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

KK54 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) a poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan počas stretnutia 4. novembra 2022 v Kyjeve. FOTO TASR/AP
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, left, and White House national security adviser Jake Sullivan shake hands during their meeting in Kyiv, Ukraine, Friday, Nov. 4, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Spojené štáty na finančnej pomoci Ukrajine neskutočne zarobia, myslí si ekonóm Timothy Ash