Uvádza sa to v piatkovom vyhlásení predsedu Európskeho parlamentu (EP) Davida Sassoliho a lídrov poslaneckých klubov v EP k výročiu Schumanovej deklarácie z 9. mája 1950.

Konferencia predsedov EP pripomenula, že Schumanovou deklaráciou, ktorá položila základy Európskej únie, sa začal realizovať politický projekt, ktorého cieľom bolo zaručiť mier a blahobyt a zlepšiť životy všetkých európskych občanov.

EBE 28 Brusel - Na snímke predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie po mimoriadnom zasadnutí Európskej rady v Bruseli 23. apríla 2020. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a news conference after a video conference with EU leaders in EU summit format at the European Council building in Brussels, Thursday, April 23, 2020. European Union leaders agreed Thursday to revamp the EU's long-term budget and set up a massive
Neprehliadnite

Vonkajšie hranice EÚ by mali zostať uzavreté do polovice júna

„Už od samého začiatku spočíval európsky projekt v budovaní politického a hospodárskeho spoločenstva založeného na hodnotách, ktoré vzišli z našej spoločnej európskej histórie, ako je solidarita, otvorenosť, sloboda, tolerancia, rovnosť a zároveň rozmanitosť a dodržiavanie zásad právneho štátu,“ uvádza sa vo vyhlásení Konferencie predsedov EP.

D. Sassoli a šéfovia jednotlivých politických frakcií v súvislosti so súčasnou pandémiou a jej negatívnymi dôsledkami vyjadrili presvedčenie, že každá kríza je aj príležitosťou posunúť sa vpred. Koronakríza podľa nich potvrdila, že EÚ je stále nedokončeným projektom a že musí ešte pracovať na svojej efektivite, solidarite a demokratizácii.

„Svet sa za posledných 70 rokov úplne zmenil a Európska únia ešte nikdy nezohrávala takú dôležitú úlohu ako teraz. V novovznikajúcom geopolitickom usporiadaní a v kontexte ekologickej krízy je našou povinnosťou prijať úlohu globálnej sily, ktorá zabezpečuje stabilitu a mier, právny štát, udržateľnosť a multilateralizmus,“ uvádza sa vo vyhlásení lídrov europarlamentu.