Európska komisia (EK) v pondelok uviedla, že je „prekvapená" rozhodnutím belgickej federálnej vlády predĺžiť zákaz cestovania nepovažovaného za nevyhnutné až do 18. apríla, čiže do obdobia po Veľkej noci. Hovorca EK Christian Wigand počas tlačovej videokonferencie spresnil, že exekutíva EÚ preskúma „všetky možnosti" ako zakročiť proti opatreniu, ktoré považuje za „neprimerané".

Belgicko, ktoré je sídlom hlavných inštitúcií EÚ a domovom mnohých cudzích štátnych príslušníkov, zakázalo koncom januára takéto cestovanie do a z Belgicka. Zákaz, ktorý mal pôvodne trvať do 1. apríla, bol prijatý v rámci boja proti pandémii koronavírusu, v snahe zabrániť „dovozu" nových, zhubnejších mutácií vírusu, do krajiny.

EBE 15 archív - New York - Spojené štáty schválili v noci na nedeľu núdzové použitie jednodávkovej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J). Ide tak o tretiu očkovaciu látku schválenú v USA, ktoré sú pandémiou najviac zasiahnutou krajinou sveta. Na archívnej snímke z 2. decembra 2021 sú vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy Johnson & Johnson (J&J) v USA. FOTO TASR/AP
FILE - This Dec. 2, 2020, file photo provided by Johnson & Johnson shows vials of the COVID-19 vaccin
Neprehliadnite

Vakcína od firmy Johnson & Johnson sa bude distribuovať z Belgicka

Aj napriek kritickému listu Európskej komisie z konca februára a ďalším varovaniam, oznámil v piatok belgický premiér Alexander De Croo, že zákaz takéhoto cestovania bude predĺžený až do 18. apríla. To znamená, že sa vzťahuje aj na obdobie dvojtýždňových prázdnin pri príležitosti veľkonočných sviatkov. „Prekvapilo nás, že sme sa z tlače dozvedeli o predĺžení zákazu cestovania," priznal Wigand v rozhovore s novinármi. Upozornil, že o chystanom predĺžení sa belgické orgány nezmienili v liste, ktorý vo štvrtok dostala eurokomisia.

List belgickej vlády bol povinnou odpoveďou na výzvu eurokomisie adresovanú viacerým členským krajinám s tým, aby zákaz cestovania nepovažovaného za nevyhnutné alebo prísne kontroly na vnútorných hraniciach nahradili „primeranejšími" opatreniami. „Členské štáty musia rešpektovať zásadu proporcionality zakotvenú v práve EÚ. Nemyslíme si, že zákaz cestovania rešpektuje túto zásadu," dodal hovorca EK.

KK15 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom po skončení videosummitu EÚ 21.januára 2021 v Bruseli. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen speaks during a joint news conference with European Council President Charles Michel at the end of a EU summit video conference at the European Council headquarters in Brussels, Thursday, Jan. 21, 2021. European Union leaders assess
Neprehliadnite

Von der Leyenová v EP vysvetľovala chyby v očkovacej stratégii EÚ

K situácii sa vyjadril aj eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders, bývalý šéf belgickej diplomacie. Na Twitteri uviedol, že „sloboda pohybu je základnou slobodou" v EÚ a dodal, že EK bude pracovať na tom, aby zabezpečila dodržiavanie odporúčaní prijatých všetkými členskými krajinami, aby nedošlo k zákazom cestovania.

Koncom februára zaslala exekutíva EÚ písomné výzvy šiestim členským štátom - Belgicku, Dánsku, Fínsku, Maďarsku, Nemecku a Švédsku -, v ktorých kritizovala zavedenie neprimeraných cestovných obmedzení kvôli pandémii ochorenia Covid-19. Uvedené členské krajiny mali desať dní na to, aby doručili odpoveď a vysvetlili situáciu. Nemecko vo svojej odpovedi kritiku EK odmietlo a zdôraznilo prísne kontroly na hraniciach s Českou republikou a Rakúskom mimoriadne vysokou mierou výskytu nových mutácií vírusu v týchto krajinách.