Európska komisia uvažuje o 20-percentnom znížení finančných prostriedkov vyplácaných Maďarsku zo spoločného rozpočtu EÚ. Uviedol to v pondelok týždenník Politico, informuje spravodajca TASR z Bruselu.

Chronická neschopnosť

Eurokomisia podľa Politica plánuje znížiť finančné prostriedky, ktoré posiela do Maďarska, pre „systémové problémy s korupciou" v tejto krajine.

Eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn v tejto súvislosti ostatných členov kolégia komisárov upozornil na „chronickú neschopnosť" maďarskej vlády bojovať proti korupcii.

Spresnil, že zodpovedné maďarské orgány prejavujú „systémovú neschopnosť, zlyhanie a neochotu zabrániť rozhodnutiam, ktoré sú v rozpore s platnou legislatívou", a to najmä pokiaľ ide o verejné obstarávanie a konflikt záujmov. Tým sú podľa neho znížené šance na primerané obmedzenie rizík vzniku korupcie.

Vystavené systematickej korupcii

Politico upozornil na poznámku eurokomisára Hahna z 20. júla, ktorá bola zverejnená v registri transparentnosti Európskej komisie. Hahn v nej uviedol, že systémová korupcia, najmä vo verejnom obstarávaní, predstavuje hrozbu pre peniaze daňových poplatníkov EÚ, ak budú aj naďalej prideľované maďarským orgánom.

Komisár preto navrhol zmrazenie približne 70 percent finančných prostriedkov pre tri programy kohéznej politiky, ktoré chce maďarská vláda čerpať v rámci aktuálneho sedemročného rozpočtu EÚ.

Politico v tejto súvislosti pripomenul odhady nemeckého europoslanca za politickú frakciu Zelených Daniela Freunda, podľa ktorých by na základe Hahnovho návrhu mali byť platby z eurofondov Maďarsku v rámci súčasného rozpočtového cyklu znížené o zhruba 20 percent.

„Je správne, že Európska komisia konečne koná a chce zmraziť finančné prostriedky. Mnohé miliardy EÚ však aj naďalej budú vystavené systematickej korupcii systému, ktorý zaviedol premiér Viktor Orbán," povedal Freund, ktorý je v Európskom parlamente členom výboru pre rozpočtovú kontrolu.

Ďalšie dôležité správy

KK84 Budapešť- Kandidát opozičného zoskupenia V jednote za Maďarsko na post premiéra Péter Márki-Zay hovorí počas predvolebného zhromaždenia v Budapešti 2. apríla 2022. V nedeľu 3. apríla sa budú v Maďarsku konať v poradí deviate demokratické voľby do Národného zhromaždenia po zmene režimu v roku 1990. V deň volieb sa uskutoční aj referendum k otázke ochrany detí pred propagandou LGBTI. FOTO TASR/AP 

Peter Marki-Zay, of United For Hungary, the six-party opposition coalition, speaks during the f
Neprehliadnite

Líder maďarskej opozície čelí podozreniu z prania špinavých peňazí