V piatok, deň pred oslavou Dňa Európy, Európska komisia (EK) udelila historicky prvú Cenu Jána Amosa Komenského za kvalitnú výučbu o Európskej únii.

Každá víťazná škola dostane cenu v hodnote 8000 eur a trofej. Podpredseda EK pre podporu európskeho spôsobu života Margaritis Schinas v tejto súvislosti uviedol, že historicky prvé udeľovanie Ceny Jána Amosa Komenského je v tento deň mimoriadne symbolické.

Koronavírus v Spojenom kráľovstve
Neprehliadnite

Ďalší hoax: Infografika porovnávajúca COVID-19 s inými príčinami úmrtí je zavádzajúca

„V predvečer 70. výročia Schumanovej deklarácie, ktorá je základom mierového projektu založeného na európskej solidarite, zažívajú školy a žiaci v celej Európe rušivé chvíle, aké sme nezažili od vojny. Len vďaka takémuto tvorivému úsiliu a solidarite dokážeme dnes, o sedemdesiat rokov neskôr, túto krízu prekonať a vyjsť z nej silnejší než predtým,“ uviedol M. Schinas s odkazom na pandémiu koronavírusu, ktorá prinútila školy dočasne zavrieť svoje brány pre študentov.

Eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová pripomenula, že vzdelávanie o EÚ na školách nie je luxus, ale nevyhnutnosť. Zdôraznila, že treba zlepšovať vedomosti občanov o EÚ už od raného veku a zabezpečiť, aby lepšie chápali jej zmysel.

Cena Jána Amosa Komenského za kvalitnú výučbu o Európskej únii sa udeľuje víťazom súťaže stredných škôl v celej EÚ. Táto súťaž bola na návrh Európskeho parlamentu vyhlásená vlani 6. novembra a prihlásili sa do nej školy z 24 členských štátov EÚ. Každú prihlášku posúdili nezávislí externí hodnotitelia.