Európska komisia (EK) v utorok schválila slovenskú schému štátnej pomoci vo výške 90 miliónov eur na podporu prevádzkovateľov pôsobiacich v odvetví cestovného ruchu postihnutého pandémiou nového koronavírusu.

Komisia pripomenula, že opatrenie vlády SR bolo schválené na základe dočasného rámca štátnej pomoci, ktorý exekutíva EÚ prijala vlani na jar po vypuknutí pandémie.

Cieľom verejnej podpory vo forme priamych grantov je zmierniť vplyv reštriktívnych protipandemických opatrení, ktoré slovenská vláda musela zaviesť na obmedzenie šírenia nového koronavírusu, na prevádzkovateľov pôsobiacich v odvetví cestovného ruchu.

WA 10 Berlín - Lietadlo regionálnej leteckej spoločnosti Air France Hop pristáva za súmraku na  Letisku Berlín-Tegel vo štvrtok 5. novembra 2020. Letisko, ktoré leží severozápadne od centra mesta, zatvoria v nedeľu 8. novembra. FOTO TASR/DPA 


dpatopbilder - 05.11.2020, Berlin: Eine Maschine der Regionalfluggesellschaft Air France Hop landet in der Abenddämmerung auf dem Flughafen Berlin-Tegel. Foto: Christoph Soeder/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

Obrazom: Bývalé berlínske letisko Tegel definitívne končí

Pomoc vykompenzuje prevádzkovateľom časť ich nepokrytých fixných nákladov a je určená podnikom, ktoré zaznamenali pokles obratu aspoň o 40 percent v období od 1. apríla 2020 do 31. decembra 2021.

Výška štátnej pomoci nepresiahne 10 percent nominálneho zníženia čistého obratu. Podľa správy EK je táto slovenská schéma v súlade s podmienkami stanovenými v dočasnom právnom rámci. Konkrétne to znamená, že pomoc nepresiahne 70 percent nepokrytých fixných nákladov s výnimkou mikropodnikov a malých podnikov, kde nepresiahne 90 percent nepokrytých fixných nákladov, ďalej, že nepresiahne 10 miliónov eur na jedného príjemcu a bude poskytnutá najneskôr do 31. decembra 2021.

Komisia dospela k záveru, že prijaté opatrenie je nevyhnutné, vhodné a primerané na nápravu vážnej poruchy fungovania hospodárstva členského štátu EÚ a je v súlade s podmienkami dočasného právneho rámca.