Európska komisia zatiaľ neschválila podnet 15 členských štátov na zastropovanie veľkoobchodných cien plynu. Povedal to v stredu podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis počas stretnutia s novinármi v Bruseli, informuje spravodajca TASR.

Ministri zodpovední za energetiku z 15 členských krajín EÚ, vrátane ministra hospodárstva SR Karla Hirmana, zaslali v utorok večer otvorený list eurokomisárke pre energetiku Kadri Simsonovej, v ktorom ju v snahe riešiť súčasnú energetickú krízu vyzvali na zastropovanie veľkoobchodnej ceny zemného plynu.

Dombrovskis na otázku médií, ako eurokomisia pristupuje k tejto výzve, uviedol, že pre exekutívu EÚ je prioritou zabezpečenie dostatočných dodávok plynu. V tomto duchu pripravuje aj piatkové rokovania ministrov energetiky, podľa jeho slov však zatiaľ eurokomisia neodsúhlasila podnet 15 členských štátov na zastropovanie veľkoobchodných cien plynu.

O krízovom balíku opatrení, ktorý má obsahovať daň z nadmerných ziskov energetických či ropných firiem alebo povinné úspory elektriny, v stredu rokovali veľvyslanci členských krajín EÚ, ktorí pripravujú pôdu na piatkové rokovania ministrov energetiky.

Spoločný list pre eurokomisiu o zastropovaní veľkoobchodných cien plynu zaslali Belgicko, Bulharsko, Chorvátsko, Francúzsko, Grécko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko a Taliansko.

Ďalšie dôležité správy

104. rokovanie vlády SR
Neprehliadnite

Ministri 15 krajín EÚ vrátane Slovenska žiadajú strop na veľkoobchodnú cenu plynu