Vojnové zločiny na Ukrajine budú trestne stíhané a zverstvá spáchané počas ruskej invázie „nezostanú nepotrestané". Vyhlásil to komisár Európskej únie pre spravodlivosť Didier Reynders, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

Reynders pre talianske noviny La Stampa povedal, že vojnové zločiny na Ukrajine vyšetruje 11 členských štátov Európskej únie, pričom dosiaľ identifikovali viac než 600 podozrivých osôb.

Vyšetrovanie zločinov

Vyšetrovania prebiehajú na Ukrajine, no tiež v rôznych iných európskych krajinách pomocou výpovedí ľudí, ktorí utiekli pred násilím a bojmi, uviedol Reynders.

Eurokomisár tiež upozornil, že dôkazy o vojnových zločinoch sa musia zhromažďovať správne, pretože by bolo „pohromou", ak by sa medzi ne dostali falošné informácie.

Ďalšie dôležité správy

WA 19 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas svojho pravidelného videopríhovoru k občanom z Kyjeva počas 44. dňa ruskej invázie na Ukrajinu v piatok 8. apríla 2022. FOTO TASR/AP 

In this image from video provided by the Ukrainian Presidential Press Office, Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy speaks from Kyiv, Ukraine, Friday, April 8, 2022. (Ukrainian Presidential Press Office via AP)
Neprehliadnite

Vojnu na Ukrajine môže definitívne ukončiť len diplomacia