TREND sa preto v poslednom Barometri pýtal na skúsenosti manažérov s fondmi EÚ. Napriek kauzám sa predsa len 15 percent z vyše stovky hlasujúcich stotožnilo s výrokom, že na vybavenie eurofondov stačí dobrý projekt. Takmer štvrtina (24 percent) si naopak myslí, že na získanie peňazí treba známosti. Rovnaké percento sa domnieva, že korektnosť závisí od ministerstva. Trinásť percent hovorí, že získať peniaze bez úplatku nejde.

Kedy sa to dá čisto

Niektorí Barometristi si síce zvolili možnosť, že dobrý projekt stačí, no ich odpoveď už nebola taká jednoznačná. „Áno, ale iba za dvoch podmienok: Po prvé, projekt je dostatočne malý, aby veľmi nelákal. Po druhé, zmierite sa s tým, že cca 15-20 percent z hodnoty projektu vám zhltne absolútne neproduktívna byrokracia,“ napísal Dušan Synak, generálny riaditeľ firmy Sylex, ktorá sa zaoberá výrobou a montážou optických káblov a vláknovou optikou. „Ako kde. Našej firme sa nedávno podarilo uspieť s projektom financovaným priamo Európskou komisiou a tam naozaj nič iné ako dobrý projekt nezaváži,“ doplnil Peter Badík, konateľ spoločnosti Greenway prenajímajúcej elektromobily.

TREND nebol jediný, kto sa na korupciu v eurofondoch pýtal. Prieskum robila Podnikateľská aliancia Slovenska, podľa ktorej patria eurofondy medzi oblasti s najrozšírenejším výskytom korupcie. „Netvrdím, že každý europrojekt je poznačený korupciou a klientelizmom, no vychádzajúc z výsledkov spomínaného prieskumu, do ktorého sa zapojilo 425 podnikateľov, významná časť europrojektov bola schválená aj vďaka známostiam a úplatkom,“ upozornil šéf aliancie Róbert Kičina.

Konateľ žilinského servisu pre nákladné autá BCI-S&T Martin Sukupčák hovorí o osobnej skúsenosti. „Bolo mi zástupcom SACR osobne povedané, že naša žiadosť nemá chybu a netreba na nej nič meniť ani dopĺňať. Náš problém vraj bol, že sme sa obrátili na nesprávnu politickú stranu, ale 25-percentná provízia by všetko opäť dala do poriadku. Odmietol som.

Úplatky? Provízie!

Právne vzaté nejde o úplatky, takže sú predovšetkým potrebné známosti, ktoré sa pretavujú do "provízií" vo forme odplát za poradenské služby. V hospodárskej realite je to však inštitucionalizovaná korupcia a výpalníctvo, platia tam zákony omerty. V našej praxi výrazne vnímame, že skutočne šikovní podnikatelia, ktorí vedia uspieť na "voľnom trhu" bez napojenia na štátne peniaze, sa práve preto vyhýbajú aj eurofondom,“ analyzuje partner kancelárie TaylorWessing e/n/w/c advokáti Radovan Pala.

Podľa mňa všetky odpovede sú tak trocha správne, či vlastne skôr treba povedať pravdivé. Správna je samozrejme iba tá prvá (na získanie eurofondov stačí dobrý projekt, pozn. TREND) a verím, že sa dožijeme doby, keď bude aj jediná pravdivá. Skeptik vo mne dodáva, že vtedy však už pravdepodobne žiadne eurofondy existovať nebudú,“ uzatvára partner poradenskej firmy Accuratio Ivan Chodák.

Celé odpovede všetkých účastníkov Barometra, štatistiku a ďalšie podrobnosti nájdete tu.