Za zhodnocovaním eura stojí najmä pozitívny vývoj v ekonomike eurozóny (ostatné dva roky rástla dokonca rýchlejšie ako americká ekonomika) a očakávané ukončenie programu nákupu dlhopisov Európskou centrálnou bankou. To je naplánované na september tohto roka, no pri pokračujúcej inflácii blízko dvoch percent to môže byť aj skôr.

Euro voči doláru silnie, pre Slovensko sú ale zaujímavejšie iné meny

Výmenný kurz eura voči doláru Zdroj: ECB

Silnejšie euro na jednej strane znamená lacnejšie dovozy z USA, ale tiež nižšiu cenovú konkurencieschopnosť európskych vývozov do Ameriky. Do Spojených štátov však smerujú menej ako tri percentá slovenských vývozov, napríklad SUV modely miestneho závodu Volkswagen.

Zaujímavejšie je preto sledovať kurz eura voči najväčším exportným partnerom SR mimo eurozóny, ktorými sú okolité krajiny V4 (Česko, Poľsko, Maďarsko) a Spojené kráľovstvo. Za posledný rok sa euro voči korune a zlotému oslabilo – o päť až šesť percent, čo zvýhodňuje slovenský vývoz do Česka a Poľska. Naopak, susedné krajiny to robí pre Slovákov a Slovenky a ich nákupy drahšími.

Euro voči doláru silnie, pre Slovensko sú ale zaujímavejšie iné meny

Euro voči menám obchodných partnerov SR Zdroj: ECB, Eurostat, finance.yahoo.com

Maďarský forint sa voči euru obchoduje už niekoľko rokov zhruba na rovnakej (slabej) úrovni okolo 300 až 320 forintov za euro, teda v pásme nepresahujúcom plus-mínus štyri percentá od štvorročného priemeru 310 forintov za euro.

Slabý forint znamená, že občanom SR sa oplatí k južným susedom chodiť nakupovať. Podľa Eurostatu je tam lacnejšie najmä oblečenie. V Poľsku sú výhodné zasa najmä potraviny.

Kvôli vystupovaniu z Európskej únie pre Slovákov zlacnelo aj Spojené kráľovstvo. Medziročne je libra voči euru slabšia o tri percentá, v porovnaní s obdobím tesne pred referendom v júni 2016 až o 12 percent. Naopak, pre slovenské vývozy na britské ostrovy to znamená zložitejšiu situáciu. Tú môže ešte zhoršiť budúca obchodná dohoda s Európskou úniou, ktorá zrejme nebude taká prívetivá ako súčasné členstvo kráľovstva v jednotnom európskom trhu.

Na strane dovozu presahuje päťpercentnú hranicu podielu na celkovom slovenskom importe mimo eurozónu okrem Česka a Poľska len Čína a Kórea. Čínsky juan sa voči euru posledné roky oslabuje, čo zlacňuje slovenské dovozy z tejto krajiny. Kórejský won, dôležitý napríklad pre miestny závod Kia Motors, je voči euru relatívne stabilný.