Spoločná európska mena euro pokračuje v poklese oproti doláru. Smeruje k svojim najhorším týždenným výsledkom za takmer dva roky, keďže vojna na Ukrajine a vyhliadky na trvalo vysoké ceny komodít brzdia ekonomiky regiónu.

Spoločná európska mena klesla na začiatku obchodovania v Ázii až na 1,1008 USD, čo bola najnižšia hodnota od mája 2020, po správach, že ukrajinská jadrová elektráreň v Záporoží (najväčšia svojho druhu v Európe) bola po útoku ruských vojsk v plameňoch.

Vývoj menového EUR/USD za päť rokov
Zdroj: tradingview.com
Vývoj menového EUR/USD za päť rokov

 Euro kleslo aj oproti libre a dosahuje najslabšie úrovne od referenda o brexite v júli 2016.

Ruské sily pokračujú v útokoch na ukrajinské mestá. „Táto vojna bude pre Ukrajinu zničujúca. Pokiaľ ide o Rusko, krátkodobé a dlhodobé dôsledky určite poškodia ekonomiku. Krajiny Európskej únie (EÚ) však budú tiež medzi tými, ktoré tieto sankcie zasiahnu najviac," uviedli analytici banky ING.

Poznamenali pritom, že vplyv prudkého nárastu cien energií a plynu by mohol podkopať oživenie priemyslu a súkromnej spotreby, ktoré sa v EÚ očakávalo po uvoľnení opatrení spojených s pandémiou ochorenia covid-19. A pravdepodobne spomalí tiež normalizáciu politiky Európskej centrálnej banky.

Ďalšie dôležité správy

WA 30 archív Frankfurt - Na archívnej snímke z 25. februára 2022 burzový maklér gestikuluje pred informačnou tabuľou na burze cenných papierov vo Frankfurte. Európske akciové trhy sa na začiatku nového týždňa oslabili, keď postupne zmazali časť výrazných strát z rána. Ruská vojna proti Ukrajine a rozsiahle sankcie západu proti Rusku síce výrazne zvýšili neistotu a nervozitu na trhoch, ale nevyvolali paniku, uviedli viacerí experti. FOTO TASR/AP   

A broker gestures in front of an information bo
Neprehliadnite

Svetové akciové indexy po útoku na jadrovú elektráreň prudko klesajú