Spoločná európska mena pokračuje v poklese a jej kurz voči doláru je najslabší za takmer 1,5 roka.

V stredu mala negatívny vplyv na euro správa o vývoji podnikateľskej nálady v Nemecku, ktorá sa v novembri zhoršila piaty mesiac po sebe. Kurz eura padol o 0,3 percenta na 1,1205 dolára/EUR, čo bolo najmenej od začiatku júla 2020.

Zhoršovanie ekonomických vyhliadok spôsobené sprísňovaním reštrikcií v Nemecku má negatívny vplyv na spoločnú menu, ktorá „zrejme otestuje úrovne 1,1200/1,1190 dolára/EUR,“ uviedol hlavný forexový stratég firmy CIBC Jeremy Stretch.

Dolár posilňuje

Naopak, v posilňovaní pokračuje americký dolár, ktorý sa dostal na nové 16-mesačné maximum, keď dolárový index stúpol na 96,666 bodu.

V blízkosti rekordného minima sa uprostred týždňa pohybuje turecká líra, ktorá v utorok padla o 15 percent a jej kurz sa dostal až na 13,45 TRY/dolár. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan totiž v pondelok obhajoval výrazné zníženie úrokových sadzieb centrálnou bankou a vyhlásil, že Turecko vyhrá vojnu o ekonomickú nezávislosť.

V stredu ráno sa líra oslabila až na 13,15 TRY/dolár, neskôr zmazala časť strát a predpoludním sa obchodovala pri kurze 12,55 TRY/dolár.

WA 53 Pamplona - Žena s ochranným rúškom kráča okolo ľudí sediacich v bare v severošpanielskom meste Pamplona v pondelok 5. júla 2021. FOTO TASR/AP 

A woman with a face covering walks past customers at a bar, in Pamplona, northern Spain, Monday, July 5, 2021. (AP Photo/Alvaro Barrientos)
Neprehliadnite

Spotrebiteľská dôvera v eurozóne klesla na 7-mesačné minimum