Euro dnes posilňuje voči americkému doláru, hoci v ranných hodinách zostúpilo až na najnižšiu úroveň za sedem týždňov. Krátko po 18:00 SEČ si jednotná európska mena pripisovala zhruba 0,4 percenta na 1,0590 dolára. Ráno pritom klesla až na 1,0533 dolára, teda na najnižšiu úroveň od 6. januára. Britská libra dnes posilňuje po správe, že Británia a Európska únia dosiahli novú dohodu týkajúcu sa takzvaného severoírskeho protokolu.

Dohoda sa týka obchodných pravidiel v Severnom Írsku, ktorá bola posledné dva roky zdrojom napätia v nadväznosti na odchod Británie z Európskej únie. Krátko po 18:00 SEČ si libra voči doláru pripisovala zhruba 0,7 percenta na 1,2030 dolára. Euro voči libre v rovnakom čase strácalo zhruba 0,3 percenta na 0,8800 britskej libry.

Posilnila aj česká koruna

Koruna na začiatku pracovného týždňa posilnila k obom hlavným svetovým menám. Voči euru si dnes polepšila o dva haliere na 23,62 Kč/EUR a ďalej sa pohybuje pri najsilnejších hodnotách za 14 a pol roka. K doláru česká mena oproti piatkovému záveru spevnila o 13 halierov a okolo 17:00 sa podľa serveru Patria Online obchodovala v kurze 22,28 Kč/dolár.

„Koruna k euru drží silné pozície. Dnes popoludní sa obchodovala nad 23,60 Kč/EUR,“ konštatoval analytik Komerční banky Jaromír Gec. Očakáva, že tendencia koruny posilňovať môže ešte krátkodobo pretrvať, strednodobo bude ale zrejme česká mena tieto zisky korigovať.

K dnešnému oslabovaniu dolára podľa agentúry Reuters prispela popoludňajšia správa amerického ministerstva obchodu, podľa ktorej sa zákazky na tovar dlhodobej spotreby v Spojených štátoch v januári znížili o 4,5 percenta po decembrovom náraste o 5,1 percenta. Januárový pokles zákaziek tak bol výraznejší, než očakávali analytici.

Vývoj úrokových sadzieb

Pozornosť investorov sa naďalej sústreďuje na vývoj úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Tento týždeň sa očakávajú prejavy niekoľkých činiteľov americkej centrálnej banky (Fed), ktoré by mohli naznačiť, ako výrazne ešte banka chce úroky zvyšovať.

Začiatkom februára Fed v rámci boja proti inflácii zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 4,50 až 4,75 percenta. Tempo zvyšovania úrokov tak spomalil v porovnaní s decembrovým zasadnutím, na ktorom úroky zdvihol o pol percentuálneho bodu.

Základná úroková sadzba Fedu sa teraz nachádza na najvyššej úrovni od októbra 2007. Banka jej zvyšovanie začala vlani v marci, odvtedy sadzba vzrástla celkom o 4,5 percentuálneho bodu.

Ďalšie dôležité správy

česká koruna
Neprehliadnite

Česká koruna podáva proti doláru od ruskej invázie na Ukrajinu najlepší výkon z mien EÚ