Euro dnes oslabuje pre obavy z ďalšieho obmedzovania dodávok ruského plynu. Dolár po troch stratových seansách v rade posilňuje, k čomu prispieva odklon investorov od rizikových aktív. Trh čaká na výsledok dvojdňového zasadnutia americkej centrálnej banky (Fed), ktoré sa začína v stredu.

Euro oslabuje

Krátko po 18:50 jednotná európska mena k doláru strácala 0,9 percenta na 1,0124 dolára. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, v rovnakom čase stúpal o 0,7 percenta na 107,18 bodu.

Dolár k japonskému jenu klesal v ráde stotín percenta na 136,65 japonského jenu. Euro voči jenu odpisovalo zhruba jedno percento na 138,34 japonského jenu.

Fed môže zvýšiť základný úrok o 0,75 percentuálneho bodu

Štáty Európskej únie sa pre očakávané obmedzenie dodávok plynu z Ruska dnes dohodli na pravidlách obmedzenia spotreby tejto suroviny pre nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu.

Ministri schválili upravený návrh Európskej komisie, ktorý počíta s dobrovoľnými úsporami vo výške 15 percent. Jeho súčasťou je aj možnosť vyhlásenia plynovej núdze, keď budú úspory povinné. Viaceré štáty si z pôvodného návrhu vymohli ústupky.

Očakáva sa, že Fed zvýši základný úrok o 0,75 percentuálneho bodu.

Ďalšie dôležité správy

burza
Neprehliadnite

Európske akciové trhy sa oslabili, dôvodom sú aj slabé hospodárske výsledky firiem