Euro dnes mierne posilňuje voči americkému doláru. Voči švajčiarskemu franku zostúpilo až na najnižšiu úroveň od roku 2015, neskôr však straty vymazalo. Okolo 19:00 stredoeurópskeho času si jednotná európska mena voči doláru pripisovala zhruba štvrť percenta na 1,0005 dolára. Nachádzala sa tak relatívne vysoko nad dvadsaťročným minimom 0,9864 dolára, na ktoré sa prepadla minulý týždeň.

Voči franku vykazovalo euro okolo 19:00 stredoeurópskeho času nárast o necelú desatinu percenta na 0,9610 franku. V priebehu dňa pritom zostúpilo až na 0,9532 franku.

Pozornosť investorov sa naďalej sústredí na politiku centrálnych bánk. Európska centrálna banka minulý týždeň v rámci boja proti inflácii zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o rekordných 0,75 percentuálneho bodu na 1,25 percenta. Zároveň signalizovala, že bude úroky ďalej zvyšovať.

Predpokladá sa, že americká centrálna banka na budúci týždeň zvýši svoju základnú úrokovú sadzbu rovnako o 0,75 percentuálneho bodu. O nastavení úrokových sadzieb bude na budúci týždeň rozhodovať tiež švajčiarska centrálna banka, ktorá by podľa analytikov mohla základný úrok zvýšiť rovnako o 0,75 percentuálneho bodu.

Ďalšie dôležité správy

WA 9 New York - Burzoví makléri obchodujú na burze v New Yorku v utorok 13. septembra 2022. Wall Street sa v utorok (13. 9.) prudko oslabila. Správa o augustovom vývoji spotrebiteľských cien v USA totiž ukázala, že inflačné tlaky v najväčšej svetovej ekonomike nepoľavujú. To zničilo nádeje, že americká centrálna banka (Fed) by mohla v najbližších mesiacoch spomaliť tempo sprísňovania menovej politiky. Výpredaj zasiahol všetky tri hlavné americké akciové indexy, ktoré zaznamenali najprudší percen
Neprehliadnite

Akcie v Európe ďalej klesajú, trh čaká ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb