„Existuje škodlivá dogma, že euro bolo 'normálnym' krokom smerom k zjednoteniu západnej Európy. Spoločná európska mena však vôbec nebola normálna, pretože nespĺňala takmer žiadny základný predpoklad,“ pokračuje G. Matolcsy.

Dvadsať rokov po zavedení eura chýbajú prvky, ktoré by úspešnú globálnu menu charakterizovali: spoločný štát, rozpočet, ktorý by predstavoval aspoň 15 až 20 percent hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny alebo minister a ministerstvo financií eurozóny, vysvetľuje šéf maďarskej centrálnej banky.

Podľa G. Matolcsyho by Európa mala hľadať cesty, ako sa dostať z pasce eurovalu, ktorú, ako sa podľa neho často zabúda, vytvorili Francúzi zo strachu pred zjednoteným Nemeckom a nemeckou Európou.

Nielenže sa tento cieľ vraj dosiahnuť nepodarilo a silné Nemecko je späť, ale aj sám Berlín, ktorý vďaka euru slabšiemu než jeho marka mohol vo veľkom exportovať, sa začal cítiť v bezpečí a zanedbal investície do infraštruktúry a nového priemyslu, zmeškal digitálnu revolúciu, podcenil nástup Číny a nepodarilo sa mu vytvoriť paneurópske firmy schopné čeliť globálnej konkurencii.

Európania by sa podľa maďarského guvernéra mali vzdať sna o mocnosti, ktorej mena by konkurovala Spojeným štátom a doláru. Viedol totiž ku skrytej aj otvorenej vojne USA proti eurozóne a Európskej únii, napísal G. Matolcsy. Na záver vyzval k reforme Maastrichtskej dohovoru, ktorá v roku 1992 stanovila podmienky na prijatie eura.