Na sankčnom zozname Európskej únie pribudlo 65 osôb z Ruska vrátane zakladateľa a generálneho riaditeľa internetovej firmy Yandex Arkadija Voloža alebo niekdajšej gymnastky Aliny Kabajevovej, ktorá je podľa médií Putinovou priateľkou a stojí na čele veľkej mediálnej skupiny NMG. Volož po zaradení na zoznam oznámil, že odstupuje z funkcie generálneho riaditeľa, na čo akcie technologickej spoločnosti podľa denníka Kommersant zareagovali poklesom o viac ako 11 percent.

Sankcie ako súčasť nových opatrení Únie

Nové personálne sankcie sú súčasťou šiesteho balíka reštrikcií za ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorý dnes Európska únia vyhlásila. Jeho základ tvorí zákaz dovozu väčšiny ruskej ropy od konca roka. Z embarga je dočasne vyňatá preprava ropy ropovodom Družba zásobujúcim Česko, Slovensko a Maďarsko. Česko bude na rozdiel od ostatných krajín môcť tiež až do decembra budúceho roka dovážať produkty z ruskej ropy.

Zaradenie zakladateľa Yandexu na sankčný zoznam Európska únia vysvetlila okrem iného tým, že hlavnými akcionármi firmy sú štátne banky Sberbank a VTB, na ktoré boli tiež uvalené sankcie.

Sankcie sa dotknú jednotlivcov aj veľkých spoločností

Na čiernej listine sa nanovo ocitli tiež deti a manželka ruského prezidentského hovorcu Dmitrija Peskova alebo šéf ruského cenzúrneho úradu Roskomnadzor, ktorý sa preslávil ťažením proti nezávislým médiám a západným sociálnym sieťam. Postihy sa rovnako novo vzťahujú napríklad aj na majiteľov spoločnosti NNK, ktorá sa zaoberá ťažbou zemného plynu a ropy a jej rafináciou.

Na čiernu listinu Európska únia zaradila aj osoby, ktoré sú priamo spojené s vojnou na Ukrajine. Novo je tak sankciám vystavený šéf Ruskom dosadenej správy ukrajinskej Chersonskej oblasti Volodymyr Saldo a jeho zástupca, alebo niekoľko vojakov 64. motorizovanej brigády, ktorých Európska únia podozrieva z páchania zverstiev na civilnom obyvateľstve v Buči pri Kyjeve. Na zoznam sa dostal tiež generál Michail Mizincev, ktorý si kvôli brutalite ruského postupu v prístavnom Mariupole skôr od Británie vyslúžil prezývku mariupoľský mäsiar.

Novo sa sankcie dotknú tiež viacerých novinárov spolupracujúcich s ruskou tlačovou agentúrou RIA Novosti. Zo spoločností sa na sankčnom zozname ocitli ruské automobilky UAZ alebo Kamaz.

Ďalšie dôležité správy

Veľvyslanci krajín Európskej únie sa zhodli na detailoch šiesteho balíka sankcií proti Rusku vrátane zákazu dovozu väčšiny ruskej ropy
Neprehliadnite

Európska únia oficiálne prijala šiesty súbor sankcií voči Rusku