Po dlhých sporoch o jej vedenie a dosah sa inštitúcie Európskej únie zhodli na podobe verejnej diskusie, ktorá má spoluurčit budúce smerovanie európskeho bloku. Šéfovia únijných orgánov  svojimi podpismi potvrdili začatie Konferencie o budúcnosti Európy, v ktorej majú ľudia vyjadriť svoje podnety k fungovaniu EÚ. Kompromisná podoba debaty nakoniec nemá priniesť zmeny únijných zmlúv či pravidiel pre voľby do Európskeho parlamentu, o ktoré sa pôvodne usilovali europoslanci.

„Chceme, aby ľudia udali smer v témach, ktoré sú pre nich dôležité a majú význam pre ich každodenný život," vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej by sa mali do debaty zapojiť ľudia zo všetkých spoločenských skupín s rôznymi názormi na EÚ.

JB 27 Leeds - Vojenský zdravotník pripravuje ampulku s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca/Oxford v masovom vakcinačnom centre Elland Road v anglickom meste Leeds 9. februára 2021. Vakcína od konzorcia AstraZeneca/Oxford nezabráni miernemu a stredne závažnému priebehu choroby COVID-19, ktorú spôsobuje juhoafrický variant koronavírusu SARS-CoV-2. Vyplýva to zo štúdie, ktorej výsledky získal denník Financial Times. FOTO TASR/AP

A military medic prepares the Oxford/AstraZe
Neprehliadnite

EÚ navrhuje predĺžiť zákaz vývozu vakcín vyrobených v Únii do konca júna

Podľa schválených parametrov by sa konferencia mala skladať z „veľkého počtu" verejných podujatí a diskusií organizovaných na celoeurópskej, národnej i regionálnej úrovni. Jej súčasťou budú aj panelové diskusie zástupcov občanov únijných krajín. Ľudia budú môcť svoje názory vyjadrovať tiež prostredníctvom špeciálne vytvorenej viacjazyčnej internetovej platformy.

Možnými témami, ku ktorým sa verejnosť môže vysloviť, sú napríklad posilňovanie spoločnej zdravotnej politiky v nadväznosti na covidovú pandémiu, boj proti klimatickým zmenám, digitalizácia, sociálne spravodlivá ekonomika či demokratickosť fungovania EÚ. Ľudia však môžu prinášať aj vlastné podnety.

V deklarácii podpísanej lídrami sa naproti tomu nehovorí o zmenách únijných zmlúv či novom systéme volieb do Európskeho parlamentu vrátane zavedenia systému takzvaných spitzenkandidátov či nadnárodných kandidátnych listín, ktoré ako kľúčový výstup konferencie navrhovali europoslanci. S tým však nesúhlasila značná časť členských štátov, čo podľa kritickejších európskych zákonodarcov obmedzí možný vplyv konferencie.

KK3 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas tlačovej konferencie s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom pred stretnutím s členmi kolégia komisárov 15. decembra 2020 v Bruseli. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen gives a joint statement with NATO Secretary General Jens Stoltenberg before they attend a College of Commissioners meeting at the European Commission headquarters in Brussels, Tuesday, Dec. 15, 2020. Stoltenberg was tak
Neprehliadnite

EÚ by od apríla mohla mať 100 miliónov dávok vakcín za mesiac, uviedla Von der Leyenová

Tá mala pôvodne začať už vlani na jar, kvôli covidovej pandémii a dlhým diskusiám medzi inštitúciami sa však jej začiatok o rok odložil na tohtoročný máj. Parlament sa s členskými štátmi dlhodobo prel o to, či má mať konferencia jediného lídra, ktorým sa mal stať belgický expremiér a niekdajší vodca liberálov v EP Guy Verhofstadt. Národné vlády však nesúhlasili, a projekt tak povedú zástupcovia všetkých troch inštitúcií Únie, ktorí budú mať pod sebou výkonnú radu zloženú z trojice zástupcov každého z nich. Ich výber musí byť hotový do mája, kedy debata začne.

Namiesto pôvodne plánovaných dvoch rokov tak dostanú obyvatelia či zástupcovia organizácií a spolkov na prediskutovanie svojich predstáv o únii rok. Koniec debaty je naplánovaný na budúcu jar, kedy bude EÚ predsedať Francúzsko, od ktorého prezidenta Emmanuela Macrona nápad usporiadať konferenciu predvlani vzišiel.