Európska únia začala v utorok prístupové rokovania s Albánskom a so Severným Macedónskom. Na sociálnej sieti Twitter to oznámila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Dlhé čakanie sa skončilo

„Tento historický okamih je vaším úspechom, výsledkom vašej tvrdej práce," uviedla šéfka EK na Twitteri. „EK vás pri tom celý čas podporovala. Budeme tak robiť aj naďalej," dodala.

Von der Leyenová zagratulovala albánskemu premiérovi Edimu Ramovi a predsedovi vlády Severného Macedónska Dimitarovi Kovačevskému. „Na toto občania vašich krajín čakali tak dlho, tak tvrdo na tom pracovali – a toto je to, čo si zaslúžia," povedala šéfka EK v príhovore.

Súhlas všetkých členov

Český premiér Petr Fiala, ktorého krajina v súčasnosti predsedá Rade Európskej únie, v pondelok oznámil, že všetkých 27 členských štátov EÚ sa dohodlo na začatí prístupových rokovaní s Albánskom a Severným Macedónskom po tom, ako Skopje vyriešilo dlhý spor so susedným Bulharskom.

Bulharsko ako členský štát EÚ v roku 2020 zablokovalo prístupové rokovania so Severným Macedónskom pre bilaterálny spor o históriu a jazyk oboch krajín. Zastavilo tým však aj prístupový proces Albánska, keďže EÚ podmieňovala pokrok v rokovaniach s Tiranou výsledkami rokovaní so Severným Macedónskom.

Parlament v Skopje v sobotu schválil kompromisný návrh sprostredkovaný Francúzskom, ktorý odstraňuje námietky Bulharska voči vstupu Severného Macedónska do EÚ.

Ďalšie dôležité správy

WA 10 Pabrade - Nemecký kancelár Olaf Scholz odpovedá na otázky počas tlačovej konferencie vo výcvikovom stredisku v meste Pabrade, ktoré sa nachádza 60 km severne od litovskej metropoly Vilnius v utorok 7. júna 2022. V súčasnosti je v Litve prítomný prápor Severoatlantickej aliancie pod vedením Nemecka s 1600 vojakmi. V tomto prápore je viac ako 1000 príslušníkov nemeckých ozbrojených síl.Litva, Lotyšsko a Estónsko požadujú na istý čas zriadenie brigád Severoatlantickej aliancie na svojom území
Neprehliadnite

Scholz vyzval EÚ, aby začala prístupové rokovania so Severným Macedónskom