EÚ v piatok vyzvala bieloruské úrady na prepustenie zadržaných účastníkov platformy Zhromaždenie (v bieloruštine: „Schod") a na začatie dôveryhodného a inkluzívneho politického procesu.

Na sociálnej sieti Twitter o tom informoval Peter Stano, hovorca šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella, podľa ktorého „bieloruský režim pokračuje v očividnom ignorovaní základných slobôd zadržiavaním politických oponentov a účastníkov platformy Zhromaždenie".

Podľa bieloruských médií orgány činné v trestnom konaní urobili v stredu prehliadky v bytoch viacerých delegátov virtuálnej platformy „Schod". Podľa centra pre ľudské práva Viasna sa prehliadky konali u 22 osôb. Medzi nimi bol aj bývalý veľvyslanec Bieloruska na SR Ihar Ľaščeňa. Viasna uviedla, že časť zadržaných po výsluchoch prepustili.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) počas tlačovej konferencie na Tému Nová investícia v trnavskej automobilke v pondelok 28. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Premiér Heger vyzýva Lukašenka na prepustenie politických väzňov vrátane diplomata Leščeňu

Vo štvrtok vyšlo najavo, že Ľaščeňa bol zadržaný v rámci vyšetrovania trestného prípadu začatého v súvislosti s nepokojmi v Minsku.

Okrem neho bol zadržaný aj Andrej Dzmitryjev, ktorý kandidoval vo vlaňajších prezidentských voľbách a získal v nich podporu 1,21 percenta voličov, čím skončil štvrtý spomedzi piatich kandidátov. Momentálne sa angažuje na strane opozície, a to aj v rámci platformy „Schod".

Agentúra TASS dodala, že polícia prehľadala Dzmitryjevov byt, predviedla ho na výsluch a následne prepustila na základe dohody o nezverejnení obsahu výsluchu. V rozhovore pre TASS uviedol, že ho vypočúvala bieloruská KGB.