Európska únia zrýchli schvaľovanie vakcín proti ochoreniu Covid-19, ktoré sú prispôsobené na nové varianty koronavírusu. Uviedla to v nedeľu eurokomisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová, ktorú citovala agentúra Reuters.

Rozhodli sme sa, že vakcína, ktorú výrobca vylepšil na základe predchádzajúcej vakcíny v boji proti novým mutáciám, už nemusí prejsť celým schvaľovacím procesom," povedala S. Kyriakidesová pre vydanie denníka Augsburger Allgemeine. Rýchlejšie tak podľa nej budú k dispozícii vhodné vakcíny bez toho, aby bola ohrozená bezpečnosť.

V členských krajinách EÚ, ktoré poväčšine odštartovali vakcinačnú kampaň 27. decembra, postupne narastá frustrácia z relatívne pomalého tempa očkovania, v ktorom zaostávajú za Britániou či USA.

Pomalé očkovanie

Stella Kyriakidesová je členkou novej pracovnej skupiny pod vedením eurokomisára pre vnútorný trh Thierryho Bretona, ktorá je zameraná na odstránenie obmedzenej výrobnej kapacity a na prispôsobenie produkcie novým variantom.

Hoci očkovanie v prvom štvrťroku 2021 odštartovalo pomaly, v druhom štvrťroku dôjde k zrýchleniu jeho tempa, pričom do konca septembra EÚ očakáva, že od výrobcov dostane dostatočné množstvo dávok, aby bolo zaočkovaných viac ako 70 percent populácie, uviedla Kyriakidesová.

KK32 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová si dáva dole ochranné rúško počas príchodu na dvojdňový summit EÚ 10. decembra 2020 v Bruseli. Klimatická agenda, vývoj vakcín proti ochoreniu COVID-19, ale aj oživenie vzťahov so Spojenými štátmi, postoj voči Turecku a snaha vyriešiť patovú situáciu okolo dlhodobého rozpočtu Únie budú dominovať dvojdňovému summitu EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní v Bruseli. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leye
Neprehliadnite

EÚ si objednala 300 miliónov vakcín, ktoré neexistujú. Protekcionistická sezóna sa začala

Zopakovala tiež postoj Európskej komisie, že uzatváranie hraníc nie je účinnou zbraňou proti šíreniu nákazy.

Ako pripomenula agentúra Reuters, Nemecko zaviedlo od nedele pre cestujúcich z Českej republiky a rakúskej spolkovej krajiny Tirolsko sprísnené opatrenia na vstup do krajiny z dôvodu šírenia nových variantov koronavírusu SARS-CoV-2.