Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že spustila verejnú konzultáciu o trestných činoch proti životnému prostrediu. Výsledky verejnej konzultácie, ktorá je otvorená do 4. mája 2021, budú podkladom pre preskúmanie súčasných pravidiel EÚ v tejto oblasti. Revidovaný návrh smernice sa očakáva do konca tohto roka.

V smernici EÚ z roku 1999 sa od členských štátov vyžaduje, aby za trestné činy považovali činnosti, ktoré porušujú únijné právne predpisy v oblasti životného prostredia. Ide napríklad o nezákonnú prepravu odpadu, obchod s ohrozenými druhmi alebo látkami poškodzujúcimi ozónovú vrstvu.

JB 22 Benátky - Pár sa brodí cez zaplavené Námestie sv. Marka v Benátkach 8. decembra 2020. Vysoká voda zaplavila v utorok Námestie svätého Marka ako aj väčšinu vyhľadávaných lokalít v Benátkach. Stalo sa tak pre vietor, ktorý bol silnejší než sa očakávalo, v dôsledku čoho sa najprv nepodarilo aktivovať systém protipovodňových bariér. Nakoniec bol uvedený do prevádzky okolo tretej hodiny ráno, informovala agentúra DPA.  V dôsledku toho boli zatopené viaceré obchody a Benátčania sa napriek vyvýše
Neprehliadnite

Extrémne počasie si za posledných 20 rokov vyžiadalo 480-tisíc životov

EÚ už pred časom dospela k záveru, že vo sfére environmentálneho práva existuje veľký priestor na zlepšenie. ,,Spoločne môžeme urobiť viac pre ochranu divočiny a zlepšenie kvality života všetkých občanov," uviedol pri otvorení konzultácie eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

Verejná konzultácia má za cieľ zhromaždiť názory jednotlivcov a skupín s odbornými znalosťami v tejto oblasti, ale aj akademikov, predstaviteľov súkromnej sféry a mimovládnych organizácií.