Šéfka protimonopolnej politiky Európskej únie Margrethe Vestagerová varovala, že jej tím už má v hľadáčiku Metaverse a AI v snahe zabrániť potenciálnemu zneužívaniu hospodárskej súťaže. Kontrolné orgány skúmajú, či modely jazykovej umelej inteligencie, ako je ChatGPT, nemenia rovnováhu a „ako by mala vyzerať zdravá konkurencia v Metaverse,“ povedala podľa Bloombergu výkonná podpredsedníčka Európskej komisie Margrethe Vestagerová na konferencii Keystone v Bruseli.

„Musíme predvídať a plánovať zmeny, pretože je zrejmé, že naše legislatívne procesy budú vždy pomalšie ako vývoj na trhu,“ povedala M. Vestagerová. „Niekedy by sme si mali byť odvážni, aby sme si boli istí, že sme na túto výzvu pripravení.“

M. Vestagerová ako šéfka v oblasti hospodárskej súťaže a digitálnych technológií už dlhšiu dobu skúma činnosť firiem zo Silicon Valley. Udelila pokuty vo výške miliárd eur, aj firmám, ako je Google. Dohliada na množstvo nových právnych predpisov, ktorých cieľom je zabrániť zneužívaniu antitrustových pravidiel zo strany Big Tech spoločností. Zameranie sa na potenciálne problémy v Metaverse by mohlo pripraviť základy pre budúce prípady jej nástupcu, keď sa jej mandát skončí v roku 2024.

Medzitým M. Vestagerová zopakovala svoje stanovisko, že globálne orgány pre hospodársku súťaž by mali naďalej spolupracovať a učiť sa jeden od druhého – aj keď skončia s odlišnými závermi.
Jej komentáre prichádzajú v čase, keď sa dátumy rozhodnutí britského dozorného orgánu a EÚ o prevzatí Activision Blizzard spoločnosťou Microsoft v hodnote 69 miliárd dolárov posunuli.

„Dá sa očakávať, že niekedy skončíme s rôznymi výsledkami, napríklad v tom, či prijmeme záväzky, alebo skončíme s inými výsledkami,“ povedala a dodala, že je dôležité, že „spolupracujeme ako autority a že sa učíme jeden od druhého, pretože to môžeme urobiť bez ohľadu na rozdiely medzi nami a nesnažiť sa ponúkať príliš veľa druhov definitívnych preklúzií“.

Ďalšie dôležité správy

spoločnosť Meta
Neprehliadnite

Miliardové investície do metaverse výrazne zhoršujú výsledky spoločnosti