Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že v súlade s nariadením EÚ o fúziách schválila akvizíciu americkej spoločnosti Alexion Pharmaceuticals Inc. (Alexion) britskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca PLC (AstraZeneca). Komisia spresnila, že obe uvedené firmy sú globálnymi farmaceutickými spoločnosťami. Alexion sa zameriava na liečbu zriedkavých chorôb, zatiaľ čo AstraZeneca sa zameriava skôr na bežné choroby.

JB 35 Amsterdam - Ampulka s vakcínou proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca počas očkovania vo vakcinačnom centre v Amsterdame 20. apríla 2021. FOTO TASR/AP

A vial of AstraZeneca vaccine against COVID-19 sits on a general practitioner's table during a vaccination campaign in Amsterdam, Netherlands, Wednesday, April 14, 2021. (AP Photo/Peter Dejong)
Neprehliadnite

Ochrana vakcíny AstraZeneca je silná, aj keď sa druhá dávka podá oveľa neskôr

Schválená transakcia povedie k horizontálnemu prekrývaniu medzi liekmi z dielne AstraZeneca a Alexion na liečenie lupusovej nefritídy, folikulového lymfómu a periférneho T-bunkového lymfómu. Zároveň táto firemná fúzia povedie k vertikálnemu prepojeniu pri výrobe lieku Uplizna, ktorý sa používa na liečbu rôznych zriedkavých chorôb.