Európska únia uvoľnila 36,7 milióna eur v rámci núdzovej pomoci pre Litvu, ktorá čelí bezprecedentnému náporu migrantov prichádzajúcich z územia susedného Bieloruska. Informovala o tom v stredu agentúra DPA.

Uvedené prostriedky budú poskytnuté Litve z európskeho Fondu pre azyl, migráciu a integráciu. Využijú sa na zaistenie ubytovania, zdravotnej starostlivosti, potravín, oblečenia a karanténnych priestorov pre migrantov nelegálne prekračujúcich litovské hranice.

Z týchto peňazí sa bude financovať aj vyslanie špecializovaných tímov, ktoré budú pátrať po obetiach obchodovania s ľuďmi a poskytnú pomoc tým, ktorí ju naozaj potrebujú.

Plot na bieloruských hraniciach

Litovský parlament prijal v noci na stredu zákon, ktorý umožní výstavbu kovového plota so žiletkovým drôtom na 679 kilometrov dlhých hraniciach Litvy s Bieloruskom. Plot by mal byť hotový v priebehu niekoľkých mesiacov.

Európska únia vopred uviedla, že výstavbu pohraničného oplotenia vzhľadom na krízovú situáciu chápe, ale nebude sa podieľať na jej financovaní. Litva už v júli vyhlásila pre nápor migrantov núdzový stav.

Kritika Lukašenka

Tento rok ilegálne prekročilo hranicu z Bieloruska do Litvy zhruba 4 000 osôb, väčšina z nich v priebehu posledných týždňov.

Rovnakým problémom s bezprecedentným náporom migrantov prichádzajúcich z územia Bieloruska čelí v posledných týždňoch i susedné Lotyšsko a tiež Poľsko.

Uvedené tri krajiny obviňujú bieloruského autoritatívneho Alexandra Lukašenka, že zámerne využíva migrantov na vyvíjanie tlaku na EÚ v rámci odvety za uvalenie európskych sankcií na Minsk.

WA 13 Vilnius - Migranti pózujú v novopostavenom utečeneckom tábore v litovskom meste Pabrade, ktoré sa nachádza 40 km severovýchodne od metropoly Vilnius v sobotu 3. júla 2021. Litovská vláda vyhlásila v piatok večer 2. júla núdzový stav pre stúpajúci počet migrantov, ktorí do krajiny prichádzajú zo susedného Bieloruska, informovala v sobotu agentúra AP.
Litva vyhlásila núdzový stav po tom, ako štátna hraničná polícia zadržala v piatok 150 nelegálnych migrantov, čo je viac ako za celý rok 2020.
Neprehliadnite

Litovské úrady chcú ilegálnym migrantom platiť za odchod z krajiny