Bývalý najbohatší muž Ruska Michail Chodorovskij sa vyjadril, že sankcie EÚ na ruskú ropu sú veľkou chybou, ktorá blok ekonomicky podkopáva a vôbec neoslabuje vojenskú pokladnicu Kremľa, píše portál Politico.

EÚ ubližuje viac sebe ako Rusku

Podľa Chodorovského mala EÚ zabezpečiť alternatívne dodávky ešte predtým, ako dosiahla pokrok v oblasti embarga. Takisto podľa neho mohla zvážiť aj úplne iný prístup. Namiesto embarga mohla EÚ napríklad zaviesť na ruskú energiu clá, konštatuje.

Chodorovskij ďalej argumentuje, že Európa si sama robí dieru do rozpočtu, čo znižuje jej schopnosť vyčleniť peniaze na nákup ďalších zbraní pre Ukrajinu.

„V tejto chvíli energetické sankcie ubližujú Európe, nie Rusku,“ povedal Chodorovskij Politicu počas svojej prvej návštevy EÚ od začiatku vojny na Ukrajine.

Problémom je podľa neho to, že súčasní západní politici ešte nikdy predtým s gangstrom, ako nazval ruského prezidenta Vladimira Putina, nevyjednávali. „Vyjednávať s ním môžete začať iba vtedy, keď pocíti, že je v slabšej pozícii,“ vysvetľuje Chodorovskij.

Zavedenie ciel

Aj podľa viacerých odborníkov by bolo zavedenie ciel múdrym rozhodnutím, keďže by bolo pre Moskvu náročné prostredníctvom súčasnej infraštruktúry presmerovať ropu do iných krajín.

To znamená, že ruské energetické spoločnosti by sa preto pravdepodobne rozhodli znášať vyššie náklady za vývoz do Európy, čím by v konečnom dôsledku došlo k zníženiu vojenského rozpočtu Moskvy.

Ďalšie dôležité správy

Michail Chodorkovskij je na slobode.
Neprehliadnite

Chodorkovskij aj Kasparov sú pre nás odteraz zahraniční agenti, padol verdikt ruského úradu