Európska únia (EÚ) rokuje s firmami Pfizer a BioNTech, aby zabezpečila až dvojnásobok ich vakcín proti ochoreniu Covid-19, uviedla agentúra Bloomberg s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rokovaniami.

Nový kontrakt by mal zahŕňať dodávku 100 miliónov dávok vakcín od spoločností Pfizer a BioNTech a opciu na dodávku ďalších 200 miliónov dávok, uviedli zdroje pod podmienkou zachovania anonymity.

WA 5 Puurs - Vodič kamiónu čaká v kabíne pred  distribučným centrom v prevádzke americkej spoločnosti Pfizer v belgickom meste Puurs v pondelok 21. decembra 2020. Farmaceutické konzorcium BioNTech/Pfizer môže už od stredy 23. decembra začať s distribúciou vakcín proti novému koroanvírusu do krajín Európskej únie.Vakcína vyvinutá spoločnosťami BioNTech a Pfizer je jediná, ktorú dosiaľ na používanie schválili v EÚ - v pondelok tak urobila Európska agentúra pre lieky (EMA). Už skôr ju na používanie
Neprehliadnite

Na Slovensko prídu počas pondelka a utorka ďalšie vakcíny proti Covid-19

Vlády v celej EÚ čelia rastúcim pochybnostiam týkajúcim sa pomalého tempa očkovania a vakcíny od ďalších výrobcov, ako je napríklad AstraZeneca, nebudú k dispozícii v najbližších týždňoch.

Pokus o zabezpečenie väčšieho počtu vakcín spoločností Pfizer a BioNTech prichádza necelý týždeň po tom, čo EÚ zvýšila pôvodnú objednávku z 200 miliónov na 300 miliónov dávok. V prípade uplatnenia spomenutej opcie z nového kontraktu by Pfizer a BioNTech do EÚ dodali celkovo 600 miliónov dávok svojej vakcíny, čo by stačilo na zaočkovanie dvoch tretín populácie pri dodržaní dvojdávkového režimu očkovania.