Británia dnes predĺžila do 1. októbra ochrannú lehotu pre kontroly niektorých druhov tovaru smerujúcich do Severného Írska. Chce tým uľahčiť obchod medzi Severným Írskom a zvyškom Spojeného kráľovstva. Európska únia však takéto konanie považuje za jednostranné porušenie vzájomnej dohody ustanovujúce pravidlá po odchode Británie z EÚ a mieni proti nemu podniknúť právne kroky, napísala agentúra Reuters.

Osud Severného Írska bol počas vyjednávaní pobrexitových podmienok jedným z najspornejších tém. Londýn nakoniec súhlasil, že Severné Írsko, ktoré je súčasťou Británie, ale leží na rovnakom ostrove ako únijné Írsko, sa bude riadiť rovnakými pravidlami pre medzinárodný obchod ako EÚ. Niektoré druhy tovaru pri dovoze do Severného Írska z ďalších častí Británie preto podliehajú colnej kontrole.

KK8 Belfast - Na snímke poloprázdne regále v nákupnom centre 11. januára 2021 v Belfaste. Britskí obchodníci vyzvali vládu, aby zasiahla v súvislosti s prerušením dodávky potravín do Severného Írska - dva týždne po ukončení prechodného obdobia, počas ktorého bolo Spojené kráľovstvo ešte členom jednotného trhu a platili preň pravidlá Únie, uviedla agentúra DPA. FOTO TASR/AP
Depleted shelves are seen in a Sainsbury's supermarket at the Forestside shopping centre in Belfast, Monday, Jan. 11, 2021.
Neprehliadnite

Komplikácie v obchode po brexite zvýšili náklady dvom tretinám malých firiem

Plynulý dovoz potravín malo zabezpečiť prechodné obdobie, jeho prvá etapa mala skončiť s koncom marca tohto roka. Británia však tento termín jednostranne posunula na 1. október, píše agentúra DPA. Proti britskému postupe sa Európska únia hlasno ohradila. K záležitosti vydala tlačové vyhlásenie, ktoré malo podľa agentúry AFP veľmi kúsavý tón.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič v ňom vyjadril „vážne znepokojenie" nad týmto „jednostranným rozhodnutím" britskej vlády, ktoré je v „zjavnom rozpore s doteraz prevládajúcim konštruktívnym prístupom". Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že britské rozhodnutie predstavuje porušenie ustanovení takzvaného severoírskeho protokolu uzavretého v rámci dohody o brexitu medzi EÚ a Britániou, ako aj záväzku konať v dobrej viere stanoveného v tejto dohode.