Európska únia pripravuje takzvané múdre sankcie na dovoz ruskej ropy, ktorých cieľom by mala byť minimalizácia škôd v európskej ekonomike. Uviedol to dnes britský denník The Times, ktorý sa odvoláva na podpredsedu Európskej komisie (EK) Valdisa Dombrovskisa. Príjmy z ropy predstavujú pre Moskvu dôležitý zdroj financovania vojny na Ukrajine.

Minimalizácia vedľajších škôd

Dombrovskis uviedol, že EK v blízkej dobe predstaví v poradí šiesty súbor sankcií uvalených na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. Podľa neho bude obsahovať „nejakú formu" embarga na dovoz ruskej ropy. Cieľom opatrenia je „maximalizovať tlak na Rusko" a súčasne „minimalizovať vedľajšie škody" spôsobené ekonomike únijných krajín, dodal.

Bývalý lotyšský premiér Dombrovskis pritom zdôraznil, že detaily ropného embarga doteraz neboli dohodnuté. Mohlo by však mať podobu postupného ukončenia dovozu či uvalenia exportných ciel. Členské štáty by sa podľa Dombrovskisa mohli na konečnej podobe opatrenia zhodnúť budúci mesiac.

Najväčší dodávateľ ropy

Rusko je pre EÚ najväčším dodávateľom ropy av roku 2020 sa na dovoze tejto suroviny podieľalo z viac ako štvrtiny, pripomína agentúra Reuters. Ukrajina a niektoré únijné štáty vrátane Poľska a Litvy presadzujú úplný zákaz ruskej ropy a plynu, zatiaľ čo Nemecko či Maďarsko okamžité ropné embargo odmietajú. Dvadsaťsedmička sa tak doteraz nepripojila k Spojeným štátom a Británii, ktoré zákaz dovozu ruskej ropy oznámili už v marci.

Ropa a ropné produkty tvorili v minulom roku viac ako tretinu príjmov Moskvy pochádzajúcich z exportu. Podľa think-tanku Bruegel v súčasnosti Európa denne zaplatí za ruskú ropu a ropné produkty asi 450 miliónov dolárov. Za ruský plyn je to asi 400 miliónov dolárov a za uhlie približne 25 miliónov dolárov.

Ďalšie dôležité správy

China Yantai Trade
Neprehliadnite

Ruské exporty ropy nezachráni Čína a už vôbec nie India