Európska lieková agentúra (EMA) začala posudzovať účinnosť vakcíny proti covidu-19 od francúzskej spoločnosti Valneva.

Spoločnosť jej poskytla predbežné výsledky laboratórnych testov a údaje z prvých klinických skúšok, ktoré naznačujú, že vakcína môže v tele vytvárať protilátky proti covidu, uviedla EMA v tlačovej správe.

Použili inú technológiu

Vakcína spoločnosti Valneva je založená na inej technológii ako väčšina vakcín, ktoré predtým schválili západné regulačné orgány. Ide o takzvanú inaktivovanú vakcínu, ktorá sa vyvíja tradičným spôsobom zo živého vírusu jeho chemickou inaktiváciou. Táto technológia sa používa napríklad pri vakcínach proti chrípke.

Naopak, vakcíny Pfizer a Moderna, ktoré sa v EÚ používajú najčastejšie, sú tzv. mRNA vakcíny, ktoré obsahujú len genetickú informáciu vírusu, uviedla ČTK.

EK podpísala zmluvu

Európska komisia v novembri oznámila, že podpísala zmluvu so spoločnosťou Valneva, ktorá jej umožní nakúpiť v budúcom roku takmer 27 miliónov dávok jej vakcíny a v nasledujúcom roku až 33 miliónov dávok.

V krajinách EÚ sa používajú vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson.

Okrem toho má EK uzatvorené zmluvy so spoločnosťami Sanofi/GSK, CureVac a Novavax, ktorých produkty zatiaľ Európska lieková agentúra neschválila. EMA v súčasnosti posudzuje aj vakcínu od čínskej spoločnosti Sinovac a ruský výrobok Sputnik V.

V Maďarsku sa situácia opäť pomaly zhoršuje. Stúpajú hospitalizácie, počet nakazených aj obete covidu.
Neprehliadnite

Spoločnosť Valneva oznámila úspešné výsledky testov svojej vakcíny proti covidu