Európska únia si v sobotu predvolala svojho veľvyslanca na Kube Alberta Navarra, aby prišiel do Bruselu a vysvetlil obsah listu, v ktorom amerického prezidenta Joea Bidena žiadal o zrušenie hospodárskeho embarga voči Kube a začiatok normalizácie vzťahov s touto krajinou, informovala agentúra AP.

Hovorca Európskej komisie Peter Stano povedal, že Navarra požiadali, aby prišiel do Bruselu s cieľom „poskytnúť vysvetlenie“. EÚ veľvyslanca podľa Stana požiadala aj o písomné stanovisko.

Kuba a USA
Neprehliadnite

Kuba odsúdila plán USA zaradiť ju na zoznam štátov podporujúcich terorizmus

Skupina 16 poslancov Európskeho parlamentu v predchádzajúcich dňoch šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella vyzvala, aby Navarra odvolal za údajnú podporu komunistického režimu na Kube.

„Chceme vyjadriť svoje počudovanie a nesúhlas s týmto neobvyklým opakovaným konaním veľvyslanca Alberta Navarra... a žiadame jeho okamžitú výmenu,“ uvádza sa v liste zo stredy, ktorý podpísali poslanci z Európskej ľudovej strany, strany Obnovme Európu a skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov.

KK35 Havana - Ľudia s ochrannými rúškami čakajú v rade pred obchodom s potravinami v Havane 19. mája 2020. Kuba za uplynulý týždeň nezaznamenala ani jedno úmrtie na ochorenie COVID-19, ktoré spôsobuje nový druh koronavírusu. Oznámili to v stredu 20. mája 2020 tamojší zdravotnícki predstavitelia s tým, že naďalej klesá aj počet potvrdených prípadov nákazy. FOTO TASR/AP
People wearing face masks amid the spread of the new coronavirus visit while waiting to enter a government-run food store in Hava
Neprehliadnite

Kuba ohlásila menovú reformu, skončí konvertibilné peso

„Dalo by sa povedať, že náš veľvyslanec v Havane zaujal politické pozície v súlade s režimom, ktorý nerešpektuje ľudské práva a zásady plurality. Správa sa skôr ako politický líder, a nie ako diplomatický zástupca,“ uviedli signatári.